Zabieg nie zawsze uprawnia do odliczeń

Rzeczpospolita (2012-03-02), autor: wp , oprac.: GR

mar 2, 2012

Niepełnosprawny może odliczyć wydatki na lekarstwo, ale zapłaty za jego wstrzyknięcie już nie – czytamy w Rzeczpospolitej.

O rozliczenie zapytała niepełnosprawna kobieta, która ma problemy ze wzrokiem. Ponosi wydatki na leki i ich iniekcję do oka. Chce je odliczyć od dochodu.

W interpretacji (IPTPB2/415-633/11-4/AK) Izby Skarbowej w Łodzi zgodziła się na to częściowo.
Potwierdziła, że można odliczyć wydatki na zakup leków (powyżej 100 zł miesięcznie), jeśli jest potwierdzenie konieczności ich stosowania od lekarza specjalisty. Nie podlega natomiast odliczeniu koszt iniekcji leku do oka. Nie jest to bowiem zabieg rehabilitacyjny. Powołała się przy tym na definicje zawarte w słowniku wyrazów obcych oraz encyklopedii. Zgodnie z nimi zabieg stanowi interwencję mającą na celu wywołanie określonego skutku, zwykle będącą środkiem zaradczym przeciwdziałającym czemuś (np. skutkom choroby). Rehabilitacja to przywrócenie choremu sprawności fizycznej i psychicznej przez stosowanie odpowiednich zabiegów leczniczych. Rehabilitacja lecznicza zaś to połączenie leczenia z postępowaniem usprawniającym, które obejmuje zabiegi fizykoterapeutyczne, wodolecznictwo, światłolecznictwo, elektrolecznictwo, mechanoterapię i kinezyterapię.

Fiskus przyznał, że leczenie choroby oczu w formie iniekcji leku do oka może poprawić stan zdrowia kobiety. Nie jest to jednak zabieg rehabilitacyjny, lecz wyłącznie zabieg o charakterze medycznym, innym niż rehabilitacyjny. Taki nie został wymieniony w katalogu zabiegów uprawniających do odliczenia.

Więcej w Rzeczpospolitej z 1 marca 2012 r.