Do wypłaty opiekuńczego nie zawsze konieczny wniosek

Rzeczpospolita (2012-03-12), autor: Mariusz Pigulski , oprac.: GR

mar 12, 2012

Podania o wypłatę zasiłku za czas sprawowania osobistej opieki na druku Z-15 nie trzeba na nowo wypełniać, gdy chodzi o nieprzerwany okres pieczy i tego samego członka rodziny – informuje Rzeczpospolita.

Aby otrzymać zasiłek z ubezpieczenia społecznego należny w razie choroby i macierzyństwa, ubezpieczony musi przedłożyć odpowiednie dokumenty, w oparciu o które płatnik ustali prawo do konkretnych świadczeń.
Z reguły wypłata zasiłków następuje na podstawie zaświadczenia ZUS ZLA. Dokument ten jest wymagany wtedy, kiedy zatrudniony sam choruje albo sprawuje osobistą opiekę nad chorym dzieckiem lub innym członkiem rodziny.

Zaświadczenie na druku ZLA nie jest potrzebne, by podwładny otrzymał zasiłek opiekuńczy, gdy opieki wymaga zdrowe dziecko w wieku do lat ośmiu, jeśli nieprzewidzianie zamknięto placówkę, do której uczęszcza. W takim przypadku wystarczy, by ubezpieczony złożył odpowiednie oświadczenie, a pracodawca nie może wymagać od zatrudnionego, by ten potwierdził treść zaświadczeniem wydanym przez placówkę, której rzecz dotyczy.

Przy ustalaniu uprawnienia do zasiłku opiekuńczego rozstrzygająca jest treść wniosku o jego wypłatę składanego na druku ZUS Z-15. Wniosek Z-15 nie jest wymagany tylko w jednym wypadku wyłącznie wtedy, gdy chodzi o kolejne zwolnienia lekarskie na okres nieprzerwanej nieobecności w pracy spowodowanej koniecznością sprawowania opieki nad tym samym członkiem rodziny. Tak wskazuje ZUS w ust. 224 swojego komentarza do ustawy z 25 czerwca 1999 r. o świadczeniach pieniężnych z ubezpieczenia społecznego w razie choroby i macierzyństwa. Nowy wniosek jest natomiast niezbędny w razie choćby jednodniowej przerwy w sprawowaniu pieczy lub zmiany osoby wymagającej opieki.

Więcej w Rzeczpospolitej z 8 marca 2012 r.