Resort finansów wstrzymuje dopłatę do pensji niepełnosprawnych

Rzeczpospolita (2012-03-13), autor: Rzeczpospolita , oprac.: GR

mar 13, 2012

Samodzielne publiczne zakłady opieki zdrowotnej i zakłady aktywizacji zawodowej, które są jednostkami finansów publicznych i zatrudniają niepełnosprawnych, nie mogą ubiegać się o dofinansowanie do ich wynagrodzeń – czytamy w Rzeczpospolitej.

Taką opinię potwierdził 22 lutego 2012 r. Państwowy Fundusz Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych na swojej stronie internetowej. Zamieścił tam stanowisko ministra finansów z 30 grudnia 2011 r. (FS10/063/ 1A/5 65/SAA/11/8 2A6) w sprawie interpretacji art. 26b ust. 7 ustawy z 27 sierpnia 1997 r. o rehabilitacji zawodowej i społecznej oraz zatrudnianiu osób niepełnosprawnych (tekst jedn. DzU z 2011 r. nr 127, poz. 721 ze zm., dalej ustawa o rehabilitacji).

Zgodnie ze stanowiskiem Fundusz wstrzymuje wszelkie dofinansowanie do wynagrodzeń pracowników niepełnosprawnych zatrudnionych w samodzielnych publicznych zakładach opieki zdrowotnej (SPZOZ) oraz zakładach aktywizacji zawodowej (ZAZ), które są jednostkami sektora finansów publicznych i zatrudniają niepełnosprawnych pracowników.

W stanowisku MF czytamy „(…) Na podstawie ustawy o rehabilitacji pracodawcy spełniającemu warunki określone w art. 26a-26c ustawy przysługuje ze środków PFRON miesięczne dofinansowanie do wynagrodzenia pracownika niepełnosprawnego w wysokości określonej w ustawie. Zgodnie z art. 26b ust. 7 ustawy miesięczne dofinansowanie nie przysługuje do wynagrodzenia pracownika w części finansowanej ze środków publicznych.

Zgodnie z ustawą o finansach publicznych środkami publicznymi są m.in. dochody publiczne i przychody jednostek sektora finansów publicznych pochodzące z prowadzonej przez nie działalności oraz z innych źródeł (art. 5 ust. 1 pkt 1 i 5). Dochodami publicznymi są m.in. wpływy ze sprzedaży wyrobów i usług świadczonych przez jednostki sektora finansów publicznych (art. 5 ust. 2 pkt 3 ustawy)”.

Więcej w Rzeczpospolitej z 12 marca 2012 r.