Zwrotu nadpłaty lepiej pilnować

Rzeczpospolita (2012-03-15), autor: Paweł Rochowicz , oprac.: GR

mar 15, 2012

Jak mówi ekspert współpracujący z  „Rzeczpospolitą” – termin na zwrot nadpłaty liczony jest od daty wpływu zeznania lub wniosku ze skorygowaną deklaracją do urzędu.

Jeżeli wiec podatnik wyśle deklarację lub wniosek o stwierdzenie nadpłaty listem poleconym, to termin na zwrot będzie „wydłużony” o czas niezbędny na doręczenie deklaracji lub wniosku do organu podatkowego. Dlatego zanim zarzucimy urzędowi skarbowemu opóźnianie zwrotu nadpłaty, upewnijmy się, kiedy nasza deklaracja do niego dotarła. Ordynacja podatkowa przewiduje trzymiesięczny termin na zwrot nadpłaty wynikającej ze złożonego przez podatnika zeznania rocznego (z art. 77 § 1 pkt 5) lub też termin dwumiesięczny, jeżeli podatnik złoży wniosek o stwierdzenie nadpłaty wraz ze skorygowaną deklaracją (zgodnie z art. 77 § 1 pkt 6).

Skuteczne rozliczenie nadpłaty wymaga wydania przez organ podatkowy postanowienia o jej zaliczeniu na poczet zaległych lub bieżących (a czasem także – jeżeli podatnik o to wniósł – przyszłych) zobowiązań podatkowych. Bywa, że wydają je dopiero po wyraźnym monicie podatnika. Tymczasem podatnik, na przykład przedsiębiorca, który na bieżąco płaci zaliczki na podatek dochodowy, nie ma pewności, czy może odpowiednio skorygować ich wysokość – właśnie o kwotę nadpłaty. Dlatego, jeśli podatnik na bieżąco płaci zaliczki na podatek, powinien we własnym interesie skontaktować się z urzędem skarbowym, by wyjaśnić sytuację.

Nienależnie uzyskana nadpłata jest traktowana jako zaległość podatkowa, ze wszystkimi tego konsekwencjami. Jeżeli więc podatnik otrzyma zwrot nadpłaty (np. wykazanej w zeznaniu rocznym), a następnie organ podatkowy wyda decyzję, z której wynikać będzie inna niż zwrócona kwota nadpłaty, to podatnik będzie zobowiązany do zwrotu nienależnie otrzymanej kwoty wraz z odsetkami za zwłokę (liczonymi od dnia obciążenia rachunku bankowego organu podatkowego). Wyjątek dotyczy sytuacji, gdy zwrot nadpłaty następuje w trybie bezdecyzyjnym przewidzianym w art. 75 § 4 ordynacji podatkowej. W takiej sytuacji, gdy podatnik dostanie zwrot nadpłaty, a potem urząd zweryfikuje swoje obliczenia i stwierdzi, że zwrócił za dużo, to podatnik będzie zobowiązany do zwrotu wyłącznie nienależnej mu kwoty – bez odsetek za zwłokę.

Więcej w Rzeczpospolitej z 15 marca 2012 r.