Bez efektu zachęty nie ma co liczyć na pieniądze z PFRON

Dziennik Gazeta Prawna (2012-03-16), autor: Karolina Sikora , oprac.: GR

mar 16, 2012

Pracodawca nie otrzyma dofinansowania do pensji pracownika, który stał się niepełnosprawny podczas trwania umowy o pracę. Chyba że po jej rozwiązaniu ponownie go zatrudni – czytamy w Dzienniku Gazecie Prawnej.

Jednym z zagadnień przysparzających problemów pracodawcom jest kwestia uprawnienia do dofinansowania do wynagrodzenia pracownika, który, będąc osobą sprawną uzyskał orzeczenie o niepełnosprawności w trakcie istniejącego stosunku pracy. W takiej sytuacji nie ma bowiem możliwości wykazania efektu zachęty – ani metodą ilościową, ani jakościową.

Wątpliwości w tym zakresie rozwiało stanowisko Biura Pełnomocnika ds. Osób Niepełnosprawnych z 2 lipca 2010 r. (BON-I-52311-240-2-LK/2010), w którym stwierdzono, że „pracodawca, który przed 1 stycznia 2009 r. zatrudniał osobę będącą osobą sprawną i nadal zatrudniał ją, gdy po tej dacie stała się osobą niepełnosprawną – nie spełnia warunków, by uznać wspomnianego pracownika za zatrudnionego w warunkach efektu zachęty. Analogiczna ocena dotyczy sytuacji, gdy pracownik został jako sprawny zatrudniony po 1 stycznia 2009 r. i następnie stał się osobą niepełnosprawną”.

Ze względu na to, że efekt zachęty ustala się raz – w miesiącu przyjęcia do pracy osoby niepełnosprawnej, w przypadku pracownika, który stał się osobą niepełnosprawną w trakcie zatrudnienia, pracodawca nie ma możliwości wykazania efektu zachęty. A więc traci również prawo do otrzymywania dofinansowania do wynagrodzenia tego pracownika. Dopiero ponowne podjęcie zatrudnienia przez takiego pracownika dawałoby pracodawcy możliwość ustalenia efektu zachęty. Dotychczasowy pracodawca takiej możliwości nie ma, jeśli nie nastąpi ustanie stosunku pracy i ponowne zatrudnienie tej osoby.

Więcej w Dzienniku Gazecie Prawnej z 15 marca 2012 r.