Fiskus rezygnuje z wyższego VAT na garaże

Rzeczpospolita (2012-03-16), autor: Przemysław Wojtasik , oprac.: GR

mar 16, 2012

Deweloper, który sprzedaje mieszkanie razem z miejscem postojowym, może opodatkować całość 8 proc. VAT. Tak wynika z ostatnich interpretacji fiskusa – informuje Rzeczpospolita.

Sprzedaż mieszkań do 150 mkw. objęta jest preferencyjną, 8-proc. stawką VAT, natomiast od lokali użytkowych płaci się 23 proc. podatku. Do tych drugich urzędy skarbowe zaliczały też sprzedawane razem z mieszkaniami miejsca parkingowe. Chociaż z orzecznictwa sądowego jednoznacznie wynika, że jeśli miejsce postojowe nie stanowi odrębnego przedmiotu własności, a jedynie prawo przynależne do lokalu, powinno być opodatkowane taką samą stawką VAT.

Wygląda jednak na to, że fiskus w ostatnich miesiącach zmienił zdanie. Tak było w sprawie rozpatrywanej przez Izbę Skarbową w Łodzi (interpretacja nr IPTP-P1/443-877/11-2/MS). O wykładnię przepisów zapytał izbę deweloper, który sprzedaje mieszkania wraz z przynależnymi miejscami postojowymi. Znajdują się one w garażu podziemnym i mają tę samą księgę wieczystą co lokal mieszkalny.

Fiskus przyznał, że prawo do wyłącznego korzystania z przypisanego do lokalu, konkretnego miejsca postojowego, które nie zostało wyodrębnione jako samodzielny lokal użytkowy, nie może być przedmiotem odrębnej dostawy. Ponieważ jest integralnie związane z prawem własności danego lokalu mieszkalnego, będzie opodatkowane tak jak on.

Więcej w Rzeczpospolitej z 15 marca 2012 r.