Na starość opłaci się zagraniczny staż pracy

Rzeczpospolita (2012-03-25), autor: Mirosław Klaman , oprac.: GR

mar 25, 2012

Jeśli w karierze zawodowej pracownikowi zdarzyły się lata zatrudnienia w innym kraju UE, może liczyć na lepszą emeryturę w Polsce. ZUS musi je bowiem uwzględnić, sumując tzw. okresy składkowe i nieskładkowe – informuje Rzeczpospolita.

Europejski Trybunał Sprawiedliwości w dniu 3 marca 2011 r, rozstrzygną spór w kwestii nabycia prawa do emerytury, którego stroną był polski ZUS. Istotą sprawy rozpatrywanej przez ETS było rozstrzygnięcie przede wszystkim tego, czy granica, której nie mogą przekroczyć okresy nieskładkowe, jest równa 1/3 udowodnionych okresów składkowych osiągniętych w Polsce czy 1/3 wszystkich okresów ubezpieczenia osiągniętych w trakcie kariery zawodowej ubezpieczonego, w tym osiągniętych w innych państwach członkowskich.

ETS w orzeczeniu wyroku stwierdził, że art. 45 ust. 1 rozporządzenia Rady (EWG) nr 1408/71 z 14 czerwca 1971 r. w sprawie stosowania systemów zabezpieczenia społecznego do pracowników najemnych, osób prowadzących działalność na własny rachunek i do członków ich rodzin przemieszczających się we

Wspólnocie należy interpretować w ten sposób, że przy ustalaniu minimalnego okresu ubezpieczenia wymaganego prawem krajowym w celu nabycia prawa do emerytury przez pracownika migrującego instytucja właściwa danego państwa członkowskiego powinna uwzględnić, dla potrzeb ustalenia granicy, jakiej nie mogą przekroczyć okresy nieskładkowe w stosunku do okresów składkowych, przewidzianej w uregulowaniu tego państwa członkowskiego, wszystkie okresy ubezpieczenia osiągnięte przez pracownika migrującego w trakcie kariery zawodowej, w tym okresy ubezpieczenia osiągnięte w innych państwach członkowskich.

Wskazany w wyroku art. 45 ust. 1 rozporządzenia 1408/71 pozwala instytucji ubezpieczeniowej państwa członkowskiego UE uwzględnić okresy ubezpieczenia przebyte przez zainteresowanego w innym państwie UE w takich przypadkach, gdy ustawodawstwo państwa, w którym działa taka instytucja, uzależnia nabycie prawa do świadczeń przewidzianych przez to ustawodawstwo od przebycia określonego minimum okresów ubezpieczenia.

Więcej w Rzeczpospolitej z 21 marca 2012 r.