Kto ponosi odpowiedzialność za zaliczki na PIT przelane po terminie

Rzeczpospolita (2012-03-25), autor: Joanna Nowicka , oprac.: GR

mar 25, 2012

Zaliczki na podatek dochodowy pracowników od pensji i innych świadczeń za styczeń 2012 r. wpłynęły do urzędu skarbowego po terminie (23 lutego 2012 r.). Pracownik mojej firmy odpowiedzialny za przelewy twierdzi, że bank nie zrealizował polecenia przelewu tych należności w zleconym terminie. Kto za to odpowiada? – pyta czytelniczka Rzeczpospolitej.

Należy zbadać, kto jest odpowiedzialny za to opóźnienie, czyli ustalić datę i godzinę złożenia polecenia przelewu, sprawdzić, czy przelew został prawidłowo wypełniony oraz czy na koncie firmy były wystarczające środki do jego zrobienia.

Od 1 stycznia 2012 r. banki muszą realizować polecenia przelewu dotyczące należności podatkowych nie później niż do końca następnego dnia roboczego po otrzymaniu zlecenia (art. 54 i art. 55 ust. 1 ustawy z 19 sierpnia 2011 r. o usługach płatniczych; DzU nr 199, poz. 1175 ze zm., dalej: uup). Gdy chodzi o składki ubezpieczeniowe, banki muszą niezwłocznie realizować polecenia przelewu na rachunki ZUS (art. 63a prawa bankowego).

Bieg realizacji transakcji rozpoczyna się z chwilą otrzymania przez bank zlecenia płatniczego, w razie gdy zostało ono otrzymane:

– w dniu roboczym,

– przed nieprzekraczalnym terminem pod koniec dnia roboczego, po którym uznaje sieje za otrzymane następnego dnia.

Z tego względu polecenia przelewu należy składać z odpowiednim wyprzedzeniem. Przestrzeganie tego terminu należy do obowiązków przedsiębiorcy.

Równie istotne jak termin złożenia jest też prawidłowe wypełnienie zlecenia płatniczego. Przedsiębiorca jako płatnik ma obowiązek obliczyć i pobrać od podatnika podatek i wpłacić go we właściwym terminie do urzędu skarbowego (art. 8 ordynacji podatkowej, dalej: op). Jeżeli nie wykona swoich obowiązków, odpowiada za podatek niepobrany lub podatek pobrany, a nie wpłacony (art. 30 § 1 op).

Terminem płatności dla płatnika jest ostatni dzień, w którym powinna nastąpić wpłata należności z tytułu podatku. W przypadku zaliczek na podatek dochodowy ze stosunku pracy jest to 20 dzień miesiąca następującego po miesiącu, w którym pobrano te zaliczki (art. 38 ust. 1 ustawy o PIT). Jeżeli jednak ostatni dzień na uregulowanie podatku przypada w dzień ustawowo wolny od pracy lub w sobotę, to płatności można dokonać w pierwszy dzień roboczy po tym dniu (art. 12 § 5 op).

Termin zapłaty w obrocie bezgotówkowym to dzień obciążenia rachunku bankowego przedsiębiorcy/płatnika na podstawie polecenia przelewu (art. 60 § 1 pkt 2 i § 2 op). Co istotne, „nie jest dniem zapłaty podatku w obrocie bezgotówkowym dzień obciążenia rachunku bankowego podatnika, jeżeli w wyniku tej czynności nie doszło do uznania rachunku bankowego urzędu skarbowego i pobrana kwota została zwrócona na rachunek podatnika (art. 60 § 2 op i art. 63C prawa bankowego.

Za opóźnienie w zapłacie zaliczek na podatek ze swojej winy przedsiębiorca będzie musiał uiścić odsetki od zaległości podatkowych. Od 9 czerwca 2011 r. wynoszą one 14 proc. w stosunku rocznym. Przedsiębiorca powinien sam je naliczyć jak najszybciej i wpłacić bez wezwania na konto urzędu skarbowego (art. 53 § 3 op).

Po zbadaniu wszystkich okoliczności sprawy może się jednak okazać, że to bank nie dotrzymał terminu realizacji polecenia przelewu zaliczek na podatek ze swojej winy. W takim przypadku to bank będzie musiał zapłacić na rzecz Skarbu Państwa odsetki za zwłokę od zaległości podatkowych (art. 55 ust. 2 i 3 uup).

Więcej w Rzeczpospolitej z 22 marca 2012 r.