Od kwietnia kolejna podwyżka składek na ZUS

Rzeczpospolita (2012-03-26), autor: Anna Abramowska , oprac.: GR

mar 26, 2012

Z 1,67 proc. do 1,93 proc. wzrośnie od kwietnia stopa procentowa opłaty na ubezpieczenie wypadkowe dla części firm. To już drugi wzrost danin w tym roku po podniesieniu składki rentowej – informuje Rzeczpospolita.

Składkę wypadkową w wielu przypadkach w nowym wymiarze przyjdzie płatnikom płacić od 1 kwietnia 2012 r. do 31 marca 2013 r. Zmiany te wynikają z rozporządzenia ministra pracy i polityki społecznej z 14 marca 2012 r. zmieniającego rozporządzenie w sprawie różnicowania stopy procentowej składki na ubezpieczenie społeczne z tytułu wypadków przy pracy i chorób zawodowych w zależności od zagrożeń zawodowych i ich skutków.

Na szczęście nie zmienią się grupy działalności. Nadal będzie ich 64 i ciągle trzeba będzie używać kodu PKD 2007 określonego w przepisach rozporządzenia RM z 24 grudnia 2007 r. w sprawie PKD. Zmieni się natomiast przyporządkowanie danej grupy działalności do odpowiedniej kategorii ryzyka i co najważniejsze zmienią się stopy procentowe składki.

Różnicę najbardziej odczują przedsiębiorcy, którzy zatrudniają nie więcej niż dziewięć osób, oraz ci, którzy nie są zarejestrowani w systemie REGON. Dla tej pierwszej grupy stopa procentowa składki wypadkowej zawsze jest taka sama. Jest to połowa najwyższej składki obowiązującej w danym roku składkowym. Do końca marca 2012 r. jest to 1,67 proc., ale już składka kwietniowa uiszczana w maju będzie wyższa, bo obliczana według nowej stopy procentowej, która wyniesie 1,93 proc. Dlatego za taki miesiąc przedsiębiorca przekaże na swoje ubezpieczenie wypadkowe więcej o 5,50 zł. To w skali roku wydatek większy o 66 zł. A do tego dochodzą wyższe składki na ubezpieczenie wypadkowe innych osób zatrudnionych w firmie.
Podwyżka dotyczy również, choć w mniejszym stopniu, osób rozkręcających własny biznes, które korzystają z możliwości opłacania znacznie niższych składek na ubezpieczenia społeczne przez pierwsze 24 miesiące prowadzenia działalności.

Płatników, którzy zgłaszają do ubezpieczenia wypadkowego więcej niż dziewięć osób, też czekają zmiany. Jeśli nie otrzymają decyzji o obowiązującej ich w nowym roku składkowym stopie procentowej składki na ubezpieczenie wypadkowe, muszą ją samodzielnie oszacować. W tym celu sprawdzają kategorię ryzyka, do której została zakwalifikowana wykonywana przez nich działalność, oraz to, jaka stopa procentowa składki została przyporządkowana do grupy płatników, wśród których się znaleźli.

Więcej w Rzeczpospolitej z 23 marca 2012 r.