Cztery razy wyższe opłaty na ZUS

Rzeczpospolita (2012-03-27), autor: Michał Jakubowski , oprac.: GR

mar 27, 2012

Wraz z dwuletnim jubileuszem prowadzenia firmy, trzeba zapomnieć o prawie do płacenia niższych składek społecznych – czytamy w Rzeczpospolitej.

Od 20 kwietnia 2010 r. prowadzę działalność gospodarczą i opłacam za siebie składki od zmniejszonej podstawy, tj. 30 proc. najniższej płacy. Czy utracę prawo do ulgi od 21 kwietnia br. Jak wysokie koszty ubezpieczenia mnie teraz czekają. Jakie formularze muszę złożyć do ZUS i jak opłacić składki za kwiecień – pyta czytelnik „Rz”.

Składki na preferencyjnych zasadach można opłacać przez 24 miesiące kalendarzowe od daty rozpoczęcia działalności. Po upływie tego okresu prawo do ulgi wygasa. Skoro czytelnik prowadzi działalność od 20 kwietnia 2010 r, to ostatnim miesiącem, za który może opłacić niższe składki, jest kwiecień 2012 r.
Z końcem okresu, przez jaki przysługuje ulga, zmienia się kod tytułu ubezpieczenia przedsiębiorcy z 0570 xx na 0510 xx. Aby poinformować ZUS o tej zmianie, prowadzący działalność musi wyrejestrować się z ubezpieczeń na formularzu ZWUA ze starym kodem tytułu ubezpieczenia i ponownie się do nich zgłosić na druku ZUA z nowym kodem tytułu do ubezpieczeń.

Czytelnik powinien zatem złożyć formularz ZWUA i wyrejestrować się z ubezpieczeń społecznych i zdrowotnego, wpisując w pole dotyczące daty ustania obowiązku ubezpieczeń 01.05.2012. Od tego samego dnia powinien zgłosić się do ubezpieczeń na ZUA z kodem tytułu ubezpieczenia 05 10 xx.
Po tej zmianie pierwsze wyższe składki czytelnik będzie musiał opłacić za maj w terminie do 11 czerwca br. W składanej w tym terminie deklaracji DRA będzie musiał zadeklarować podstawę wymiaru składek, nie niższą niż 60 proc. przeciętnego wynagrodzenia.

Musi jeszcze pamiętać o jednym obowiązku począwszy od maja br. przedsiębiorca będzie zobowiązany do opłacania dodatkowo składki na Fundusz Pracy. Przez pierwsze dwa lata nie był nią obciążony, bo podstawą wymiaru składek na jego ubezpieczenia emerytalne i rentowe była kwota niższa od minimalnego wynagrodzenia. Z tego powodu przedsiębiorca nie musiał jej opłacać, mimo że działalność stanowiła tytuł do obowiązkowych ubezpieczeń społecznych.

Więcej w Rzeczpospolitej z 21 marca 2012 r.