W sobotę mija termin sporządzenia sprawozdania finansowego

Dziennik Gazeta Prawna (2012-03-29), autor: Agnieszka Pokojska , oprac.: GR

mar 29, 2012

Do 31 marca kierownik jednostki i osoba, której powierzono prowadzenie ksiąg, muszą podpisać dokumenty rozliczające 2011 rok – informuje Dziennik Gazeta Prawna.

Już niewiele czasu, bo do końca tego miesiąca, zostało podmiotom na sporządzenie sprawozdania finansowego. Dotyczy to przypadków, gdy rok obrotowy pokrywa się z kalendarzowym. Mimo, że termin ten przypada w sobotę, nie ulega on przesunięciu na poniedziałek, tj. 2 kwietnia. W tym przypadku nie mają bowiem zastosowania przepisy dotyczące terminów płatności podatków z art. 12 par. 5 ustawy z 27 sierpnia 1997 r. – Ordynacja podatkowa (Dz.U. z 2005 r. nr 8, poz. 60 z późn., zm.).

Zgodnie z art. 52 ust. 1 ustawy o rachunkowości sprawozdanie należy sporządzić nie później niż trzy miesiące od dnia bilansowego. W przepisie odwołano się więc do zdefiniowanego pojęcia dnia bilansowego, którym jest dzień sporządzenia przez jednostkę sprawozdania finansowego (np. 31 grudnia). Ustawodawca określił terminy jako jednostronnie zamknięte, co oznacza, że nie ulegają one przesunięciu.

Do końca miesiąca trzeba dokumenty również podpisać. Musi to uczynić (podając datę) osoba, której powierzono prowadzenie ksiąg rachunkowych, oraz kierownik jednostki. Jeżeli kierownikiem jednostki jest np. wieloosobowy zarząd, sprawozdanie podpisują wszyscy jego członkowie niezależnie od tego, kiedy zostali powołani. Nie mają tu też znaczenia zasady reprezentacji, wewnętrzny podział funkcji czy odpowiedzialności za poszczególne sfery działalności spółki.

W przypadku osoby fizycznej prowadzącej działalność gospodarczą sprawozdanie finansowe podpisuje właściciel, a w przypadku spółki jawnej lub cywilnej – wspólnicy prowadzący sprawy spółki. Z kolei w spółce partnerskiej kierownikiem jednostki są wspólnicy prowadzący sprawy spółki lub zarząd, a w odniesieniu do spółki komandytowej i komandytowo-akcyjnej komplementariusze prowadzący sprawy spółki. Warto też pamiętać, że kierownikiem może też być likwidator, syndyk lub zarządca ustanowiony w postępowaniu upadłościowym. Wynika to z art. 3 ust. 1 pkt 6 ustawy o rachunkowości.

Warto przypomnieć, że we wspomnianym już terminie (tj. do 31 marca) należy sporządzić również sprawozdanie z działalności jednostki. To dokument, który nie jest częścią sprawozdania finansowego, ale jego uzupełnieniem. Obowiązek jego tworzenia nie dotyczy wszystkich jednostek, ale głównie tych wymienionych w art. 49 ust. 1 ustawy o rachunkowości. Są to więc spółki kapitałowe, spółki komandytowo-akcyjne, towarzystwa ubezpieczeń wzajemnych, towarzystwa reasekuracji wzajemnej, spółdzielnie, przedsiębiorstwa państwowe. Z kolei na podstawie art. 55 ust. 2 ustawy o rachunkowości sprawozdania z działalności grupy kapitałowej należy również dołączyć do rocznego skonsolidowanego raportu.
Pod tym dokumentem podpisuje się tylko kierownik jednostki. Sprawozdanie z działalności podlega publikacji tylko w Krajowym Rejestrze Sądowym. Nawet jeżeli podmiot ma obowiązek ogłoszenia dokumentów sprawozdawczych w Monitorze Polski B – raport z działalności temu nie podlega.

Więcej w Dzienniku Gazecie Prawnej z 26 marca 2012 r.