Jak wypełnić formularz CEIDG

Rzeczpospolita (2012-03-30), autor: Rzeczpospolita , oprac.: GR

mar 30, 2012

Przedsiębiorcy działający jednoosobowo, a także wspólnicy spółek cywilnych i małżonkowie, którzy zamierzają prowadzić firmę razem, muszą ją zarejestrować. Robią to na formularzu CEIDG-1 (w miejsce obowiązującego do końca czerwca 2011 r. formularza EDG-1) – czytamy w Rzeczpospolitej.

Co istotne, wniosek CEIDG jest – w wypadku osób fizycznych – jednocześnie:

– wnioskiem o uzyskanie, zmianę albo skreślenie wpisu w rejestrze REGON,

– zgłoszeniem identyfikacyjnym albo aktualizacyjnym NIP do urzędu skarbowego,

– oświadczeniem o wyborze formy opodatkowania podatkiem dochodowym od osób fizycznych PIT, wyboru dokonuje się wraz ze złożeniem pierwszego wniosku o wpis,

– zgłoszeniem albo zmianą zgłoszenia płatnika składek do ZUS,

– oświadczeniem o kontynuowaniu ubezpieczenia społecznego rolników.

Przedsiębiorcy powinni jednak pamiętać, rejestrując działalność, że wpisowi do CEIDG nie podlega wykonywanie działalności wytwórczej w rolnictwie w zakresie upraw rolnych oraz chowu i hodowli zwierząt, ogrodnictwa, warzywnictwa, leśnictwa i rybactwa śródlądowego, a także wynajmowanie przez rolników pokoi, sprzedaż posiłków domowych i świadczenie w gospodarstwach rolnych innych usług związanych z pobytem turystów oraz wyrób wina przez producentów będących rolnikami wyrabiającymi mniej niż 100 hektolitrów wina w ciągu roku gospodarczego.

Przedsiębiorca może podjąć działalność gospodarczą w dniu złożenia wniosku o wpis. Sam wpis do CEIDG polega na wprowadzeniu do systemu teleinformatycznego danych podlegających wpisowi. Dzieje się to z chwilą zamieszczenia danych w CEIDG, nie później niż następnego dnia roboczego po dniu wpływu do CEIDG wniosku (gdy został złożony przez osobę uprawnioną i jest poprawny).

Przedsiębiorca ma jednak prawo we wniosku o wpis do CEIDG określić późniejszy dzień podjęcia działalności gospodarczej niż dzień złożenia wniosku. Przykładowo wniosek składamy 2 kwietnia ale informujemy w nim, że działalność gospodarczą rozpoczniemy dopiero od 16 dnia tego miesiąca.

Wraz z wnioskiem o wpis do CEIDG przedsiębiorca składa oświadczenie o braku orzeczonych wobec niego zakazów, pod rygorem odpowiedzialności karnej za złożenie fałszywego oświadczenia. Dotyczy to zakazu prowadzenia działalności gospodarczej, informacji o zakazie wykonywania określonego zawodu (gdy podlega to wpisowi do CEIDG) oraz informacji o zakazie prowadzenia działalności związanej z wychowaniem, leczeniem, edukacją małoletnich lub z opieką nad nimi. Jeśli żaden z wymienionych zakazów nie został orzeczony w stosunku do przedsiębiorcy, składa oświadczenie, w którym o tym informuje.

Więcej w Rzeczpospolitej z 28 marca 2012 r.