Pieniądze za jubileusz nie zawsze są wolne od składek

Rzeczpospolita (2012-04-02), autor: Tomasz Broniszewski , oprac.: GR

kwi 2, 2012

Nagrody z okazji rocznicy działania firmy ZUS nie uznaje za jubileuszówkę, która jest wyłączona z podstawy wymiaru danin na ubezpieczenia – czytamy w Rzeczpospolitej.

Aby wyjaśnić pojęcie „nagrody jubileuszowej”, należy odwołać się do orzecznictwa sądów powszechnych, nie ma ona bowiem definicji ustawowej. Zgodnie z nim pojęcie to należy rozumieć w ten sposób, że świadczenie to przysługuje pracownikowi z okazji jubileuszu, czyli okrągłej rocznicy zatrudnienia w ogóle albo u konkretnego pracodawcy. Konsekwencją tego jest wypłacanie nagrody indywidualnie konkretnemu podwładnemu w miesiącu, w którym przypada rocznica rozpoczęcia przez niego pracy. Nagrody takie mogą być wypłacane częściej niż co pięć lat, ale wówczas dochody z tego tytułu nie są wyłączone z obowiązku składkowego, mimo że świadczenie zachowuje charakter nagrody jubileuszowej (wyrok Sądu Najwyższego z 29 października 2002 r., II UKN 461/01).

Przy ustalaniu, czy dana wypłata na rzecz pracownika podlega składkom, decydujące znaczenie ma charakter świadczenia jubileuszowego, a nie jego nazwa. Określone w regulaminie zasady jego przyznawania muszą odpowiadać ukształtowanemu w orzecznictwie pojęciu jubileuszówki.

Nagrody, jakie wypłaci zatrudnionym pracodawca w związku z jubileuszem zakładu pracy, nie są wyłączone z podstawy wymiaru składek. Nie są to bowiem nagrody z okazji jubileuszu pracy tych osób. Jeżeli więc pracodawca zdecydował się np. na podstawie uchwały zarządu na wypłacenie jednorazowej nagrody z okazji 15-lecia działalności firmy, ma obowiązek naliczyć od niej składki na ubezpieczenia społeczne. Będzie tak nawet wówczas, gdy świadczenie otrzymają tylko ci pracownicy, którzy przepracowali w firmie akurat tyle lat, ile wynosi jubileusz zakładu pracy.

Więcej w Rzeczpospolitej z 29 marca 2012 r.