Czy można zatrudnić wspólnika w spółce z o.o.

Rzeczpospolita (2012-04-02), autor: Michał Jakubowski , oprac.: GR

kwi 2, 2012

Za wspólnika spółki z o.o., który pracuje dla niej na podstawie umowy o pracę lub zlecenia, trzeba opłacać składki na ogólnych zasadach – informuje Rzeczpospolita.

Spółka jawna ma zostać przekształcona w spółkę z o.o. Wspólnikami spółki są dwie osoby, które będą udziałowcami spółki z o.o. i jednocześnie jej członkami zarządu. Czy mogą zostać zatrudnieni w tym podmiocie na podstawie umowy o pracę bądź na zlecenie – pyta czytelnik Rzeczpospolitej.

Przekształcenie spółki jawnej w spółkę z o.o. ma konsekwencje dla dotychczasowych wspólników spółki jawnej. Po zmianie formy, w jakiej działa firma, nie będą oni już podlegali ubezpieczeniom społecznych jako osoby prowadzące pozarolniczą działalność. Staną się udziałowcami spółki z o.o., a takie osoby nie są objęte obowiązkiem ubezpieczeń społecznych. Tytuł do ubezpieczeń dla osoby wykonującej działalność w ramach spółki z o.o. powstaje tylko wtedy, gdy jest ona jedynym jej wspólnikiem. Gdy wspólników jest więcej, żaden z nich nie powinien być zgłaszany do ZUS jako przedsiębiorca. W związku z tym po przekształceniu każdy ze wspólników spółki jawnej powinien wyrejestrować się z ZUS najpierw jako ubezpieczony na druku ZWUA, a potem jako płatnik składek na druku ZWPA.

Wspólnicy spółki z o.o. mogą zostać w niej zatrudnieni zarówno na podstawie umowy o pracę, jak i zlecenia.
Potwierdził to SN w wyroku z 16 grudnia 2008 r. Uznał, że wspólnik dwuosobowej spółki z o.o., który w charakterze pracownika osobiście zarządza zakładem pracy w imieniu takiego pracodawcy, może być zatrudniony na podstawie stosunku pracy i podlegać ubezpieczeniom jako pracownik. Uzasadniając wyrok, SN wskazał, że zgłoszenie ubezpieczonej, będącej jednym z dwóch wspólników spółki, jako pracownika było uzasadnione wykonywaną przez nią pracą w zakresie spraw kadrowych i finansowych.

Więcej w Rzeczpospolitej z 29 marca 2012 r.