Zakładanie firmy przez Internet będzie dużo prostsze

Rzeczpospolita (2012-04-03), autor: Mateusz Adamski , oprac.: GR

kwi 3, 2012

Ministerstwo Sprawiedliwości razem z Ministerstwem Finansów przygotowują nowelizację wielu przepisów, która umożliwi osobom zakładającym działalność gospodarczą załatwienie właściwie wszystkich niezbędnych formalności za pośrednictwem Internetu – informuje Rzeczpospolita.

Obecnie niemożność skorzystania z zasady jednego okienka najbardziej uwidacznia się w razie zakładania spółki z o.o. w trybie 24-godzinnym. Co prawda rejestracji w KRS można dokonać przez specjalny formularz zamieszczony na stronie internetowej Ministerstwa Sprawiedliwości, ale aby załatwić dodatkowe formalności, przedsiębiorcy muszą udać się do ZUS, GUS oraz urzędu skarbowego.

Wkrótce utrudnienia mają zniknąć. W myśl przygotowywanych rozwiązań znacznie ograniczony zostanie zakres obowiązków związanych ze zgłaszaniem danych do GUS, urzędu skarbowego i ZUS. Po wpisie w KRS zgłoszone dane będą automatycznie przekazywane do systemów informatycznych GUS i MF, co umożliwi automatyczne nadanie podmiotowi numerów NIP i Regon.

Sam obowiązek zgłoszeniowy zostanie ograniczony do tzw. danych uzupełniających. Resort wskazuje, że chodzi tu o np. dane kontaktowe, numer rachunku bankowego czy dane biura rachunkowego.
Ministerstwo chce pozostawić przedsiębiorcom wybór. Będą mogli dostarczać dokument zgłoszeniowy osobiście, pocztą, drogą elektroniczną bądź za pośrednictwem sądu rejestrowego. W zamian przedsiębiorcy zyskają możliwość faktycznego prowadzenia działalności gospodarczej już w chwili wpisu w KRS.
Bez wielkiego entuzjazmu do projektowanych rozwiązań podchodzą przedstawiciele przedsiębiorców.
Zdaniem Krajowej Izby Gospodarczej projektowane zmiany nie wpłyną znacząco na liczbę rejestracji spółek przez Internet – kto chce to zrobić, ten zrobi.

Według programu pracy rządu założenia do projektu zmian w prawie mają być gotowe w trzecim kwartale tego roku. Konieczne są zmiany nie tylko w ustawie o KRS, ale także w kodeksie postępowania cywilnego, ustawach o zasadach ewidencji i identyfikacji podatników i płatników, o statystyce publicznej, a także o systemie ubezpieczeń społecznych.

Wejście w życie zmian przewiduje się na 2013 r.

Więcej w Rzeczpospolitej z 31 marca 2012 r.