Jak wyprostować rachunki po uznaniu wypadku przy pracy

Rzeczpospolita (2012-04-05), autor: Anna Abramowska , oprac.: GR

kwi 5, 2012

Jeśli zamiast świadczenia z ubezpieczenia wypadkowego szef wypłaci podwładnemu wynagrodzenie chorobowe czy zwykły zasiłek, musi poprawić dokumenty i dać wyrównanie.
Konieczna jest też korekta składek i podatku – czytamy w Rzeczpospolitej.

Podczas wykonywania pracy, pracownik miał zawał serca. Na początku uznaliśmy, że mamy do czynienia ze zwykłą chorobą i wypłaciliśmy mu wynagrodzenie z art. 92 kodeksu pracy. Postępowanie wyjaśniające wykazało jednak, że to był wypadek przy pracy. Teraz musimy skorygować dokumentację i dopłacić różnicę w świadczeniach. Jak to zrobić prawidłowo – pyta czytelnik Rzeczpospolitej.

Za czas choroby spowodowanej wypadkiem przy pracy od pierwszego jej dnia pracownik ma prawo do zasiłku chorobowego z ubezpieczenia wypadkowego w wysokości 100 proc. podstawy wymiaru. Przy „zwykłej” absencji, która nie jest skutkiem wypadku przy pracy, ciężar finansowania pierwszych 33 dni spoczywa na pracodawcy. Dopiero po wybraniu tego świadczenia wypłacany jest zasiłek chorobowy, ale jego wysokość to z zasady 80 proc. podstawy wymiaru.

To, jakie świadczenie pobiera zatrudniony, ma również przełożenie na zasady dotyczące naliczania od niego składek na ubezpieczenia społeczne i zdrowotne. Jeśli kwalifikacja była błędna, trzeba skorygować nie tylko jego wysokość wypłaty, ale również kwoty składek i zaliczki oraz złożyć odpowiednie korekty dokumentów.
Zdarza się, że zanim protokół powypadkowy zostanie zatwierdzony, a tym samym zdarzenie zakwalifikowane jako wypadek przy pracy, pracodawca wypłaci już pracownikowi wynagrodzenie chorobowe lub zasiłek z ubezpieczenia chorobowego w wysokości 80 proc. i słusznie, bo bez tego dokumentu nie ma podstawy do wypłaty 100 proc. zasiłku wypadkowego.

Jeśli tak się stanie, a postępowanie wyjaśniające wykaże, że niezdolność do pracy była spowodowana wypadkiem przy pracy lub chorobą zawodową, to wypłacone pieniądze za ten czas należy zaklasyfikować jako zasiłek chorobowy finansowany z ubezpieczenia wypadkowego. W związku z tym powstaje konieczność dopłaty różnicy w świadczeniach zatrudnionemu, ale również skorygowania rozliczeń.

W takiej sytuacji trzeba ponadto złożyć korektę raportu składkowego ZUS RCA Od wynagrodzenia chorobowego została bowiem odprowadzona składka zdrowotna. Po przekwalifikowaniu go na zasiłek wypadkowy danina ta staje się nienależna. W korekcie raportu RCA płatnik nalicza składkę zdrowotną od faktycznej, niższej podstawy wymiaru. Korektę raportów trzeba przy tym składać w komplecie z deklaracją rozliczeniową DRA.

Konieczność złożenia korekty dokumentów rozliczeniowych za dany miesiąc może być spowodowana również tym, że szef wypłacił pracownikowi zasiłek chorobowy z ubezpieczenia wypadkowego uznając, że zdarzenie powodujące chorobę było wypadkiem przy pracy, a ZUS podważył tę kwalifikację. Także wtedy pracodawca musi skorygować dokumenty rozliczeniowe składane za pracownika.

Więcej w Rzeczpospolitej z 4 kwietnia 2012 r.



Od czasu pracy do wynagrodzeń – od teorii do praktyki

W trakcie szkolenia będącego połączeniem teorii z praktyką, uczestnicy otrzymają kompleksową wiedzę na temat planowania, rozliczania czasu pracy oraz prawidłowego naliczania wynagrodzeń. Zaprezentujemy także wiele rozmaitych przykładów obliczania potrąceń komorniczych z wynagrodzeń, zasiłków oraz ZFŚS. Przedstawimy najczęściej popełniane błędy przy ustalaniu składki wypadkowej. Dowiecie się Państwo również na temat ostatnich zmian dotyczących podnoszenia kwalifikacji zawodowych. Dodatkowo nie zabraknie odniesienia do nowych orzeczeń Sądu Najwyższego, stanowisk GIP oraz MPiPS.

Szkolenia w Warszawie – 17 kwietnia , Bydgoszcz – 18 kwietnia , Wrocławiu – 26 kwietnia, Katowicach – 27 kwietnia