Czy można zrezygnować z dłuższego okresu wypowiedzenia

Dziennik Gazeta Prawna (2012-04-11), autor: Magdalena Kasprzak , oprac.: GR

kwi 11, 2012

Mam podpisaną umowę na czas określony (5 lat) i zapisaną klauzulę o wypowiedzeniu (3 miesiące). Zresztą ten dłuższy okres wypowiedzenia był wprowadzony na moją prośbę. Teraz chciałbym rozwiązać swoją umowę o pracę. Na co można się powołać, żeby skorzystać z krótszego kodeksowego 2 tygodniowego okresu wypowiedzenia? – pyta czytelnik Dziennika Gazety Prawnej.

Pracownik podpisując taką umowę o pracę, wyraził zgodę na określone w niej warunki pracy, w tym również na 3-miesięczny okres wypowiedzenia. Nie może zatem oczekiwać, że w momencie wypowiedzenia swojej umowy obowiązujący go okres wypowiedzenia zostanie automatycznie skrócony do minimalnego okresu 2 tygodni, przewidzianego w kodeksie pracy. Skrócenie obowiązującego pracownika wypowiedzenia możliwe będzie natomiast za zgodą pracodawcy i pracownika, czyli na mocy porozumienia stron (art. 36 par. 6 k.p.).

Pracownik, który nie uzyska zgody pracodawcy na krótszy okres wypowiedzenia, zobowiązany będzie zastosować się do tego określonego w umowie o pracę.

Więcej w Dzienniku Gazecie Prawnej z 5 kwietnia 2012 r.