Są wątpliwości? Wpisz i NIP, i PESEL

Rzeczpospolita (2012-04-17), autor: Tomasz Król , oprac.: GR

kwi 17, 2012

Likwidacja numerów NIP osób nieprowadzących działalności gospodarczej miała ułatwić im życie. Dla podatników, którzy w ubiegłym roku zakończyli prowadzenie działalności, to jednak niedźwiedzia przysługa – czytamy w Rzeczpospolitej.

Przedsiębiorcy, którzy w 2011 r. zlikwidowali firmę, mają problem. Z wyjaśnień Ministerstwa Finansów i konstrukcji formularzy podatkowych wynika, że do zeznań rocznych za 2011 r. powinni wpisywać NIP. Problem w tym, że z literalnej wykładni przepisów wynika konieczność podania numeru PESEL.

Ustawodawca uczynił PESEL głównym numerem identyfikacyjnym podawanym w kontaktach z organami podatkowymi przez osoby fizyczne. NIP jest co do zasady identyfikatorem osób prowadzących działalność gospodarczą. Ustawodawca nie wprowadził żadnych rozwiązań szczególnych dla podatników, którzy już po likwidacji działalności gospodarczej muszą składać druki podatkowe. Oznacza to, że nie mają już prawa posługiwać się NIP. Tymczasem tego domagają się od nich organy podatkowe. Powołują się na konstrukcję formularzy podatkowych.

Zdaniem organów podatkowych w niektórych sytuacjach wciąż trzeba stosować NIP, który z dniem 1 stycznia 2012 r. został zniesiony. Co będzie jednak, jeśli podatnik nie zaakceptuje stanowiska MF i będzie kierować się jedynie przepisami ustawy oraz objaśnieniami do formularzy. Wtedy zeznanie roczne PIT-36 byłego przedsiębiorcy będzie zawierało PESEL, a załącznik do niego NIP.

Co mają więc zrobić podatnicy, jeśli nie wiedzą, czy podać NIP, czy też PESEL Jeżeli chcą mieć całkowitą pewność, że nie będą im grozić sankcje z kodeksu karnego skarbowego, to mogą wpisać w deklaracji oba te numery. Druki zeznań rocznych zawierają bowiem część „Informacje uzupełniające”. Zajrzyjmy do PIT-36L.
W rubryce 108 tego formularza podatnik może podać dodatkowe informacje, np. ułatwiające kontakt z podatnikiem (e-mail, telefon). Taka konstrukcja objaśnień do rubryki 108 oznacza, że dane kontaktowe to jedynie przykład informacji uzupełniających i można za taką uznać także numer PESEL.

Więcej w Rzeczpospolitej z 13 kwietnia 2012 r.