Rower może być firmowym pojazdem

Rzeczpospolita (2012-04-18), autor: Konrad Piłat , oprac.: GR

kwi 18, 2012

Przedsiębiorca, który kupuje rower, aby dojeżdżać nim do kontrahentów, może odliczyć VAT i zaliczyć jego wartość do kosztów uzyskania przychodów – czytamy w Rzeczpospolitej.

Jestem właścicielem biura rachunkowego. Do klientów dojeżdżam firmowym samochodem. Oprócz niego planuję kupić rower (być może elektryczny). Zastąpi on auto, gdy pogoda na to pozwoli. Czy taki wydatek jest kosztem. Czy mogę odliczyć VAT – pyta czytelnik Rzeczpospolitej.

Przepisy o podatku dochodowym nie zawierają ograniczeń dotyczących zaliczania do kosztów wydatków na rower. Skoro więc będzie wykorzystywany do dojazdów do klientów, to spełnia kryteria kosztów poniesionych w celu osiągnięcia przychodów lub zachowania albo zabezpieczenia źródła przychodów.
Potwierdza to interpretacja Izby Skarbowej w Bydgoszczy z 6 marca 2008 r. Izba zgodziła się, że wydatek na rower może zostać zaliczony do kosztów. Wskazała, że sam fakt użytkowania samochodu osobowego nie wyklucza możliwości zaliczenia do kosztów uzyskania przychodu wydatków na zakup roweru. Dalej izba wyjaśnia, że jeśli wartość roweru przekracza 3500 zł, to co do zasady podlega on amortyzacji.

Nowe firmy i mali podatnicy mogą jednak od razu zaliczyć do kosztów także droższe rowery. Wynika to z art. 22k ust. 7 ustawy o PIT. Przepis ten pozwala na jednorazowe zaliczenie do kosztów równowartości 50 tys. euro. Jest to limit roczny i na 2012 r. wynosi 222 tys. zł. Możliwość ta dotyczy m.in. wszystkich środków transportu z wyjątkiem samochodów osobowych. Prawo zastosowania tego przepisu do roweru potwierdza odpowiedź Izby Skarbowej w Warszawie z 26 maja 2010 r.

Nie ma również przeszkód, aby odliczyć VAT wynikający z faktury za rower, oczywiście pod warunkiem, że jest wykorzystywany do działalności opodatkowanej. Zgodziła się z tym Izba Skarbowa w Warszawie w odpowiedzi z 8 czerwca 2010 r.

Warto podkreślić, że takie same zasady będą dotyczyć rowerów elektrycznych. Ograniczenia w odliczaniu VAT dotyczą bowiem pojazdów samochodowych.

Więcej w Rzeczpospolitej z 16 kwietnia 2012 r.