Zasady przyznawania zasiłku opiekuńczego

Rzeczpospolita (2012-04-26), autor: Mateusz Rzemek , oprac.: GR

kwi 26, 2012

Oprócz urlopu na dziecko, w zależności od jego wieku, pracownik ma prawo do zasiłku opiekuńczego w czasie jego choroby lub nagłego zamknięcia szkoły – czytamy w Rzeczpospolitej.

Niewiele osób korzysta z zasiłku opiekuńczego, do którego prawo mają nie tylko pracownicy, ale także m.in. zleceniobiorcy, chałupnicy i osoby prowadzące działalność gospodarczą, które przystąpiły do dobrowolnego ubezpieczenia chorobowego. Wynosi on 80 proc wynagrodzenia i jest płatny przez ZUS.

Długość wypłaty tego zasiłku wynosi maksymalnie 60 dni w ciągu roku. Zasady jego przyznawania zależą od wieku dziecka i od tego, czy w domu ubezpieczonego nie ma innej osoby, która może się nim zająć. Jeżeli poza ubezpieczonym są inni członkowie rodziny pozostający we wspólnym gospodarstwie domowym, mogący zapewnić opiekę dziecku, to zasiłek opiekuńczy nie przysługuje.

Najwięcej uprawnień ma rodzic dziecka do dwóch lat. W razie jego choroby wystarczy zwolnienie lekarskie, stwierdzające potrzebę opieki przez ubezpieczonego. W wypadku dziecka do ośmiu lat zasiłek opiekuńczy przysługuje z tytułu opieki w razie choroby, ale także nieprzewidzianego zamknięcia np. przedszkola czy szkoły, o czym rodzic dowiedział się nie wcześniej niż siedem dni przed ich zamknięciem. Przysługuje on także w razie porodu lub choroby małżonka stale opiekującego się dzieckiem, jeżeli nie ma on możliwości opieki nad dzieckiem lub przebywa w szpitalu.

W wypadku dzieci między ósmym a 14. rokiem życia zasiłek przysługuje jedynie w razie jego choroby.
Powyżej tego wieku zasiłek może pobierać maksymalnie przez 14 dni.

Więcej w Rzeczpospolitej z 21 kwietnia 2012 r.