Ulga prorodzinna do odliczenia w rocznym zeznaniu przedsiębiorcy

Rzeczpospolita (2012-04-26), autor: Anna Welsyng , oprac.: GR

kwi 26, 2012

Skorzystanie przez męża z czeskiej ulgi na dzieci nie pozbawia żony prawa do podobnej ulgi w Polsce – czytamy w Rzeczpospolitej.

Mój mąż w 2011 r. pracował w Czechach u miejscowego pracodawcy i tam rozliczył się z podatku dochodowego, składając w czeskim urzędzie skarbowym zeznanie roczne. Skorzystał w nim z przewidzianej przez czeskie przepisy podatkowe ulgi na dzieci. Ja zamierzam rozliczyć się indywidualnie ze swoich dochodów z działalności gospodarczej na PIT-36. Czy mogę skorzystać z ulgi prorodzinnej, pomimo że mąż skorzystał w Czechach z ulgi na dzieci – pyta czytelniczka Rzeczpospolitej.

Tak. Skorzystanie przez męża z ulgi na dzieci przewidzianej przez czeskie przepisy podatkowe w zeznaniu rocznym złożonym do czeskiego urzędu skarbowego nie pozbawia czytelniczki prawa do skorzystania z ulgi prorodzinnej w zeznaniu rocznym składanym przez nią do polskiego urzędu skarbowego. Przepisy ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych nie przewidują takiego wyłączenia w odniesieniu do ulgi prorodzinnej.

Natomiast w przypadku ulgi na dzieci przewidzianej w przepisach czeskiego i polskiego prawa podatkowego nie można mówić o tej samej kwocie, każde z tych ustawodawstw reguluje ją bowiem według odrębnych, tylko sobie właściwych zasad.

Spełniając ustawowe warunki i rozliczając się indywidualnie, czytelniczka będzie mogła zatem skorzystać z ulgi w maksymalnym przysługującym jej wymiarze, gdyż mąż z tej ulgi nie będzie korzystał. Takie rozwiązanie jest jak najbardziej dopuszczalne, gdyż to wyłącznie małżonkowie decydują o wysokości odpisu, z którego będzie korzystał każdy z nich Mogą zatem również zdecydować, że całą ulgę odpisze tylko jeden z nich.

Więcej w Rzeczpospolitej z 23 kwietnia 2012 r.