Pobyt w hospicjum, to nie to samo co w szpitalu

Rzeczpospolita (2012-05-08), autor: Radosław Kaczmarek , oprac.: GR

maj 8, 2012

Pracownik (42 lata) 3 stycznia br. miał wypadek komunikacyjny. Jego żona dostarczyła nam zwolnienia lekarskie wystawione przez szpital na okres od 3 stycznia do 8 marca br. Zwolnienia te obejmują 60 dni pobytu w szpitalu i 6 dni zwolnienia poszpitalnego. Kolejne zwolnienie na okres od 9 marca do 7 kwietnia br. zostało wystawione przez hospicjum. W jakiej wysokości należy wypłacić pracownikowi zasiłek chorobowy? – pyta czytelnik Rzeczpospolitej.

Gdy w okresie choroby pracownik przebywa w innym miejscu niż szpital przysługuje mu zasiłek w wysokości 80 proc. podstawy wymiaru. Choć będąc w hospicjum czy w domu opieki społecznej, również ma zapewnioną całodobową opiekę, to świadczenia za czas pobytu w tych ośrodkach nie należy ustalać w niższej wysokości, tak jak jest to w przypadku pobytu w szpitalu. To samo dotyczy niezdolności do pracy przypadającej na czas pobytu w sanatorium.

Pracownik czytelnika „Rz” uległ wypadkowi komunikacyjnemu. Z tego powodu od 3 stycznia br. przebywa na zwolnieniu lekarskim. Wynagrodzenie chorobowe za okres pobytu w szpitalu (33 dni) przysługiwało mu w wysokości 80 proc. podstawy wymiaru. Od 34 dnia należy mu się zasiłek chorobowy. Za dni pobytu na szpitalnym oddziale, tj. od 5 lutego do 2 marca br., należy mu wypłacić zasiłek w wysokości 70 proc. podstawy wymiaru. Natomiast za okres poszpitalny (od 3 do 8 marca) oraz za dni przebywania w hospicjum (tj. od 9 marca do 7 kwietnia br.) przysługuje mu zasiłek w wysokości 80 proc. podstawy wymiaru.

Więcej w Rzeczpospolitej z 7 maja 2012 r.