Od przyszłego roku będziemy pracować coraz dłużej

Rzeczpospolita (2012-05-16), autor: Joanna Ćwiek , oprac.: GR

maj 16, 2012

Podwyższenie wieku emerytalnego stało się faktem. Sejm przegłosował podwyższenie wieku emerytalnego do 67 lat dla obu płci. Nowe przepisy zaczną obowiązywać od przyszłego roku – informuje Rzeczpospolita.

Zgodnie z przyjętymi przez Sejm zmianami, wiek emerytalny będzie wydłużany stopniowo i bardzo powoli o jeden miesiąc co cztery miesiące, dlatego do 67 lat mężczyźni będą pracować dopiero w 2020 r, a kobiety w 2040 r. Zdecydowano się również na wprowadzenie tzw. emerytur częściowych. To rozwiązanie dla tych osób, które np. z powodów zdrowotnych nie będą mogły pracować dłużej. Częściowa emerytura będzie przysługiwała 62-letniej kobiecie i 65-letniemu mężczyźnie. Do czasu, aż osiągną ustawowy wiek emerytalny będą otrzymywać połowę wypracowanego świadczenia. To rozwiązanie będzie jednak uszczuplać ich kapitał emerytalny. W rezultacie ich pełne świadczenie będzie niższe. Częściowe emerytury będzie można łączyć z pracą zawodową.

Na mocy ustawy emerytalnej dodatkowe przywileje otrzymają rolnicy oraz sędziowie i prokuratorzy. W ich przypadku wiek emerytalny będzie się wydłużać dopiero od 2017 r. Zmieniły się także zasady przechodzenia na emeryturę służb mundurowych. Funkcjonariusze będą nabywać uprawnienia emerytalne po spełnieniu dwóch warunków: ukończeniu 55 lat oraz 25 latach służby. Nowy system obejmuje tych, którzy wstąpią do służby po wejściu w życie nowych przepisów, czyli od stycznia 2013 roku.

Więcej w Rzeczpospolitej z 12 maja 2012 r.