Drogi prezent komunijny może być opodatkowany

Rzeczpospolita (2012-05-18), autor: Aleksandra Tarka , oprac.: GR

maj 18, 2012

Kosztowny podarunek na Pierwszą Komunię z pewnością ucieszy dziecko, ale dla rodziców może się skończyć wizytą w urzędzie skarbowym – czytamy w Rzeczpospolitej.

Rodzice pociech obdarowanych prezentami komunijnymi powinni zainteresować się ich realną wartością.
Zwłaszcza, jeśli wręczają je osoby niespokrewnione. W grę może bowiem wchodzić konieczność zapłaty podatku od darowizny.

Wysokość podatku zależy od stopnia pokrewieństwa darczyńcy i obdarowanego. Dla każdej grupy podatkowej ustawodawca przewidział inny limit kwoty, która nie podlega opodatkowaniu. Jeśli nie zostaną przekroczone, obdarowany nie ma obowiązku składania zeznania podatkowego. Limity te są duże i w większości wartość prezentów ich nie przekroczy. Należy jednak pamiętać, że próg wolny od podatku obowiązuje przez pięć lat, tj. wartość podarowanego prezentu od jednej osoby nie może przekroczyć wyznaczonego przez ustawę pułapu, a kwoty te są sumowane.

Rodzice powinny zwracać szczególną uwagę na wartość prezentów od osób niespokrewnionych, czyli z III grupy podatkowej. Dla nich limit bez podatku jest najniższy i wynosi 4902 zł. Najbliższa rodzina tzw. zerowa grupa podatkowa, może skorzystać z całkowitego zwolnienia z podatku. Obdarowanie dziecka przez rodziców, dziadków czy rodzeństwo nawet droższym prezentem pozwala na skorzystanie ze zwolnienia bez względu na jego wartość. Pod warunkiem jednak, że złożone zostanie zeznanie SD-Z2 w terminie sześciu miesięcy od jego otrzymania.

Więcej w Rzeczpospolitej z 16 maja 2012 r.