Wielu zachowa prawo do wcześniejszej emerytury

Rzeczpospolita (2012-05-18), autor: Mateusz Rzemek , oprac.: GR

maj 18, 2012

Reforma emerytalna nie dotknie osób, które przed 1999 r. wypracowały 25 lat stażu w szczególnych warunkach, a także rolników z 30-letnim stażem – informuje Rzeczpospolita.

Wszystko wskazuje, że w najbliższych latach z wcześniejszych emerytur skorzysta co najmniej kilkadziesiąt tysięcy osób. Co ważne, przepisy nie stawiają żadnych ograniczeń co do roku urodzenia emeryta. Ważne jest natomiast by miał co najmniej 20-letni staż, jeśli jest kobietą, i 25-letni, jeśli jest mężczyzną, wypracowany jeszcze przed 1 stycznia 1999 r., w tym co najmniej 15 lat w szczególnych warunkach, bądź też charakterze.

Nowelizacja ułatwi staranie się o takie emerytury. Projekt zmian przewiduje bowiem wykreślenie z art. 184 ustawy emerytalnej obowiązku rezygnacji z pracy przez osobę starającą się o wcześniejszą emeryturą na podstawie tego przepisu. Wcześniej, jeśli po złożeniu wniosku okazywało się, że wnioskodawca nie spełnił warunków dotyczących stażu pracy, ponieważ ZUS zakwestionował jego świadectwa pracy, zainteresowany zostawał bez środków do życia, bo nie miał już etatu i nie uzyskał świadczenia z ZUS.

Prawo do wcześniejszej emerytury zachowają także tysiące rolników. Nowelizacja mówi bowiem że do końca 2017 r. ze świadczenia z KRUS w obniżonym wieku będą mogły skorzystać wszystkie osoby, które w tym czasie ukończą 55 lat kobiety i 60 mężczyźni oraz wypracują co najmniej 30-letni staż pracy na roli.

Więcej w Rzeczpospolitej z 16 maja 2012 r.