Zniesionego NIP nie można używać

Rzeczpospolita (2012-05-29), autor: Anna Koleśnik , oprac.: GR

maj 29, 2012

Osoba, która w ubiegłym roku nie prowadziła działalności gospodarczej, rejestrując obecnie firmę i wypełniając formularz CEIDG-1, powinna tam wpisać numer PESEL, a nie swój stary NIP – informuje Rzeczpospolita.

Jeden z czytelników Rzeczpospolitej zakładał spółkę cywilną. W ubiegłym roku nie prowadził żadnej działalności gospodarczej. Wypełnił przez Internet druk CEIDG-1, po czym udał się do urzędu gminy, by go podpisać. Urzędniczka, weryfikując poprawność formularza, stwierdziła, że powinien wpisać do niego swój stary NIP. Była bardzo zdziwiona, gdy czytelnik się upierał, że nie poda NIP, bo go nie ma. Przekonywała, że stary NIP jest nadał ważny.

Informacje uzyskane od urzędniczki nie są prawdziwe. Ustawa z 29 lipca 2011 r. o zmianie ustawy o zasadach ewidencji podatników i płatników oraz niektórych innych ustaw z dniem 1 stycznia 2012 r. zniosła numer identyfikacji podatkowej osobom fizycznym objętym rejestrem PESEL, nieprowadzącym działalności gospodarczej lub niebędącym zarejestrowanymi podatnikami VAT. Z art 67 tej ustawy wyraźnie wynika, że jedynym identyfikatorem podatkowym takich osób jest numer PESEL. Nie ma więc żadnych podstaw do tego, by w jakichkolwiek dokumentach w tym związanych z zakładaniem działalności gospodarczej podawały one swój stary NIP. Potwierdziło to MF w odpowiedzi na pytanie Rzeczpospolitej w tej sprawie.

Jak wyjaśniło MF, osoba taka powinna złożyć zgłoszenie identyfikacyjne do naczelnika urzędu skarbowego w celu nadania jej NIP. W wypadku osób rozpoczynających działalność gospodarczą zgłoszenie takie następuje w ramach wniosku o wpis do CEIDG. Wypełniając go, powinna podać tylko swój numer PESEL. Procedura jest taka, że po złożeniu zgłoszenia identyfikacyjnego podatnik otrzymuje potwierdzenie nadania NIP. Zazwyczaj jest to ten sam NIP, który był właściwy przed 1 stycznia 2012 r.

Więcej w Rzeczpospolitej z 28 maja 2012 r.