Czy orzeczenie może być przyczyną zwolnienia?

Dziennik Gazeta Prawna (2012-06-11), autor: Małgorzata Jankowska , oprac.: GR

cze 11, 2012

Jestem w ciąży. Ostatnio lekarz stwierdził, że praca, jaką wykonuję jest dla mnie szkodliwa i zlecił zmianę stanowiska. Niestety jestem zatrudniona w małej firmie i boję się, że pracodawca nie znajdzie dla mnie innego miejsca pracy. Czy wtedy może mnie zwolnić? – pyta czytelniczka Dziennika Gazety Prawnej.

Nie – odpowiada „DGP”. Po przedstawieniu przez kobietę w ciąży orzeczenia lekarskiego o przeciwwskazaniach lekarskich do wykonywania przez nią dotychczasowej pracy pracodawca ma obowiązek tak zmienić jej warunki pracy, aby mogła ona nadal ją wykonywać lub tak skrócić jej czas pracy, aby wyeliminować zagrożenie dla jej zdrowia, np. w sytuacji gdy lekarz dopuszcza zatrudnienie pracownicy na jej dotychczasowym stanowisku, ale w mniejszym wymiarze czasu pracy.

Jeśli jednak będzie to niemożliwe do przeprowadzenia lub z jakichś względów niecelowe, pracodawca jest zobowiązany przenieść pracownicę do innej pracy. Przeniesienie takie ma charakter czasowy i z trwa dopóki istnieją przyczyny uzasadniające taką zmianę stanowiska.

Może zdarzyć się tak, że nie znajdzie się bezpieczne miejsce pracy dla ciężarnej. Nie oznacza to jednak, że w takiej sytuacji pracodawca może się z nią rozstać. Może tylko zwolnić ją z obowiązku świadczenia pracy przez cały okres, w którym nie będzie mogła ona świadczyć pracy na danym stanowiska.
Co więcej pracownica w okresie zwolnienia z obowiązku świadczenia pracy zachowuje prawo do dotychczasowego wynagrodzenia. Zgodnie natomiast z rozporządzeniem ministra pracy i polityki socjalnej z 29 maja 1996 r. w sprawie sposobu ustalania wynagrodzenia w okresie niewykonywania pracy oraz wynagrodzenia stanowiącego podstawę obliczania odszkodowań, odpraw, dodatków wyrównawczych do wynagrodzenia oraz innych należności przewidzianych w kodeksie pracy (Dz.U. nr 62, poz. 289 z późa zm.) przy ustalaniu wynagrodzenia za czas zwolnienia od pracy oraz za czas niewykonywania pracy, gdy przepisy przewidują zachowanie przez pracownika prawa do wynagrodzenia, stosuje się zasady obowiązujące przy ustalaniu wynagrodzenia za urlop, z tym że składniki wynagrodzenia ustalane w wysokości przeciętnej oblicza się z miesiąca, w którym przypadło zwolnienie od pracy lub okres niewykonywania pracy.

Więcej w Dzienniku Gazecie Prawnej z 1 czerwca 2012 r.