Jakie wymogi trzeba spełnić, aby uzyskać prawo do wcześniejszych świadczeń

Dziennik Gazeta Prawna (2012-06-13), autor: Marek Opolski , oprac.: GR

cze 13, 2012

Od października 1978 roku pracuję na cały etat w szpitalu klinicznym na stanowisku starszego technika fizjoterapii, wykonuję pracę w warunkach narażających mnie na działanie promieniowania jonizującego. W tym czasie łącznie przez sześć lat korzystałam z urlopu wychowawczego na dwójkę dzieci. Niedługo kończę 55 lat. Czy będę mogła nabyć prawo do wcześniejszej emerytury z tytułu zatrudnienia w szczególnych warunkach? – pyta czytelniczka Dziennika Gazety Prawnej.

Nie – odpowiada „DGP”. W związku z długim okresem urlopu wychowawczego czytelniczka nie udowodniła do końca 1998 roku wymaganego 15-letniego okresu pracy w szczególnych warunkach.
Przepisy przewidują możliwość wcześniejszego przejścia na emeryturę przez osoby, które odpowiednio długo (na ogół przez 15 lat) stale i w pełnym wymiarze czasu pracy wykonywały zatrudnienie w szczególnych warunkach lub w szczególnym charakterze.

W związku z ukończonym wiekiem, posiadanym stażem ubezpieczeniowym i okresem pracy w szczególnych warunkach czytelniczka mogłaby natomiast uzyskać prawo do emerytury pomostowej. Musiałaby jednak choć na jeden dzień zatrudnić się przy jednej z prac wymienionych w załączniku nr 1 lub 2 do ustawy z 19 grudnia 2008 r. o emeryturach pomostowych. Jednym z warunków uzyskania tego świadczenia jest bowiem wykonywanie takiej pracy po 31 grudnia 2008 r.

Więcej w Dzienniku Gazecie Prawnej z 5 czerwca 2012 r.