Kiedy konsorcja mogą udzielać ulg we wpłatach do PFRON

Rzeczpospolita (2012-06-14), autor: Rzeczpospolita , oprac.: GR

cze 14, 2012

Tylko konsorcjum, w którym firmy mają co najmniej 25 etatów i osiągają 30 proc. niepełnosprawnych w stopniu znacznym lub umiarkowanym ze szczególnymi schorzeniami, może wystawiać informację o uldze we wpłatach na PFRON – informuje Rzeczpospolita.

Od 1 stycznia 2011 r. zmienił się sposób określania podmiotów mających prawo wystawiania informacji o kwocie obniżenia wpłat na PFRON. Stało się to wskutek wejścia w życie nowelizacji ustawy z 29 października 2010 r. o rehabilitacji.

Podwyższenie pułapu zatrudniania z dawnych 10 do 30 proc. oraz enumeratywne wyliczenie schorzeń niepełnosprawnych, których zaangażowanie pozwala poinformować o obniżeniu wpłat, spowodowało, że część pracodawców utraciła przymiot „sprzedającego”. Niektórzy od 2011 r. zaczęli tworzyć konsorcja, aby w ten sposób nadal udzielać danych o bonifikacie.

BON w dniu 17 maja br. na stronie internetowej zamieściło wyjaśnienie o tym, czy konsorcja mogą w ogóle udzielać ulg we wpłatach do PFRON. Z interpretacji wynika, że wystawianie ulg we wpłatach na PFRON, gdy usługi realizuje konsorcjum zależy od tego, czy spełnia ono warunki z art. 22 ust 1 ustawy. Uprawnionym do kooperacji oraz wystawcą bonifikaty może być wyłącznie taki podmiot. Jeżeli zatem konsorcjum zatrudnia pracowników w rozumieniu art. 2 k.p. i ma strukturę zatrudnienia określoną w ustawie o rehabilitacji, to może wystawiać ulgi. Natomiast, gdy uprawniony do wystawiania ulg działa w konsorcjum, ma prawo to robić tylko wobec sprzedaży własnej produkcji lub własnych usług z wyłączeniem handlu i na podstawie danych dotyczących tego podmiotu, a nie całego konsorcjum.

Więcej w Rzeczpospolitej z 11 czerwca 2012 r.