Telepraca, czyli zatrudnienie na odległość, pozwala zarabiać bez wychodzenia z domu. Już niedługo nowe przepisy umożliwią wykonywanie pracy za pośrednictwem internetu czy telefonu
Przeszło 70 milionów pracowników na całym świecie wykonuje swoje obowiązków domu,w podróży czy jakimkolwiek innym miejscu poza siedzibą firmy. Teraz będzie to możliwe także w Polsce dzięki nowelizacji kodeksu pracy, którą dzisiaj zajmie się Sejm. Dotychczas ta forma zatrudnienia cieszyła się znikomym zainteresowaniem rodzimych przedsiębiorców. Z badań PBS na temat promocji i szkoleń w zakresie telepracy wynika, że za pięć lat blisko jedna piąta zatrudnionych w Polsce może pracować w ten sposób.
Nowe rozwiązania
Dotychczas przedsiębiorcy niechętnie patrzyli na tę formę zatrudnienia. Brakowało regulacji przestrzegania zasad BHP w czasie pracy w domu czy zapewnienia bezpieczeństwa danych firmy, które pracownik miał w prywatnym komputerze.
– Przedsiębiorcy obawiali się przede wszystkim kontroli Państwowej Inspekcji Pracy i dla świętego spokoju rezygnowali z telezatrudnienia – mówi Ewa Dobosiewicz z firmy Doradztwo Gospodarcze DGA, która na zlecenie Polskiej Agencji Rozwoju Przedsiębiorczości zajmuje się szkoleniami i promocją telepracy w Polsce. – Dzięki nowelizacji kodeksu wielu przedsiębiorców i pracowników może zyskać nowe, niespotykane do tej pory możliwości.
Specyficzne branże
Z nowych rozwiązań nie skorzystają jednak pracownicy z branż produkcyjnych, ale raczej ci, których zatrudnienie w naturalny sposób jest związane z obsługą komputera. – Przewidujemy, że ta nowa forma zatrudnienia sprawdzi się najlepiej w wypadku wolnych zawodów- mówi Ewa Dobosiewicz – Tłumacze, naukowcy, projektanci, graficy swobodnie mogą pracować w domu.
Więcej Rzeczpospolita.