Rampy do wjeżdżania wózkami do wagonów, specjalne przedziały, toalety z uchwytami – koleje wprowadzają coraz więcej udogodnień dla pasażerów Inwalidów. PKP włączyły do ruchu kilkadziesiąt zmodernizowanych wagonów oraz elektrycznych zespołów trakcyjnych przystosowanych do przewożenia osób niepełnosprawnych.
Do niektórych pociągów dalekobieżnych np. Warszawa-Białystok –Kraków- Katowice -Wrocław –Poznań-Kołobrzeg, zostały włączone wagony z przedziałami dla inwalidów. Mają one specjalne miejsca do przypinania wózków uchwyty do przytrzymywania się po dwa fotele dla niepełnosprawnych, którzy nie muszą korzystać z wózka lub dla ich opiekunów. Przedziały takie usytuowane są w pobliżu toalet, które również przystosowano dla niepełnosprawnych. Oprócz tego poszczególne województwa sukcesywnie kupują nowoczesne autobusy szynowe przystosowane do obsługi ludzi poruszających się na wózkach. W otwartych wagonach bez przedziałów są miejsca do przypinania wózków. Zarówno wagony pociągów elektrycznych jak i szynobusów mają podesty, po których można wjechać z peronu. Takie nowoczesne zestawy jeżdżą między innymi na trasach Wrocław- Leszno –Poznań- Częstochowa -Katowice –Tychy -Bielsko-Biała. Obecnie już w każdym województwie są pociągi elektryczne lub spalinowe szynobusy z miejscami (i ubikacjami) przystosowanymi do przewozu inwalidów. 0 tym czy dany pociąg ma przedziały lub miejsca dla inwalidów informować powinny punkty informacyjne na dworcach.
Dalekobieżne z wagonami dla inwalidów Pogoń relacji Białystok -Warszawa Zachodnia –Konopnicka relacji Białystok -Warszawa Zachodnia -Krakowianka relacji Kraków –Katowice –Wrocław –Poznań- Kołobrzeg Światowid relacji Szczecin- Poznań –Wrocław- Katowice- Rzeszów- Przemyśl Hańcza relacji Warszawa Zachodnia -Białystok –Suwałki- Bieszczady relacji Gliwice –Katowice- Kraków -Rzeszów -Przemyśl Galicja relacji Szczecin- Poznań -Wrocław -Katowice -Przemyśl komu przysługują ulgi? 78% dzieciom i młodzieży dotkniętej inwalidztwem lub niepełnosprawnym do ukończenia 24 roku życia; studentom dotkniętym inwalidztwem lub niepełnosprawnym do ukończenia 26 roku na przejazdy w klasie 2 wszystkich kategorii pociągów (osobowych pospiesznych TLK Ex IC EC). Podobna ulga przysługuje jednemu z rodziców lub opiekunowi dzieci i młodzieży dotkniętej inwalidztwem lub niepełnosprawnej. 49 proc osobom niezdolnym do samodzielnej egzystencji osobom o znacznym stopniu niepełnosprawności inwalidom I grupy na przejazdy w klasie 2 pociągów osobowych. 37 proc tym samym osobom co wyżej na przejazdy w klasie 2 pozostałych pociągów (pospiesznych TLK Ex IC EC) a także niewidomym nie uznanym za osoby niezdolne do samodzielnej egzystencji na przejazdy w klasie 2 wszystkich kategorii pociągów. 95 proc przewodnikowi towarzyszącemu w podróży niewidomemu (przewodnikiem może być osoba powyżej 13 lat lub pies) opiekunowi towarzyszącemu w podróży osobie niezdolnej do samodzielnej egzystencji (opiekunem może być osoba pełnoletnia) na przejazdy w klasie 2 wszystkich pociągów źródło: PKP Przewozy Regionalne