Elektroniczny nadzór płatników, składek i świadczeń

Rzeczpospolita (2012-06-27), autor: Adam Karwański , oprac.: GR

cze 27, 2012

ZUS uruchomił nowy system informatyczny, w którym każdy może sprawdzić stan swojego konta – informuje Rzeczpospolita.

Od 14 czerwca 2012 r. ZUS pod adresem www.pue.zus.pl uruchomił Nowy Portal Informacyjny. NPI jest elementem Platformy Usług Elektronicznych (PUE), która ma zapewnić użytkownikom dostęp do usług świadczonych przez ZUS drogą elektroniczną w trybie 24 godziny przez 7 dni w tygodniu. Mogą z niego korzystać zarówno ubezpieczeni, płatnicy składek, jak i świadczeniobiorcy. Na razie NPI ma zakres informacyjny, umożliwia oglądanie swoich danych zapisanych na kontach w ZUS.
Szerszy zakres funkcjonalności, w postaci e-płatnika, mają do dyspozycji niewielkie firmy. Już w lipcu mają się jednak pojawić nowe możliwości, składanie drogą elektroniczną różnych pism i otrzymywanie odpowiedzi z ZUS.

Dostęp do NPI przyda się ubezpieczonemu, aby sprawdzić, czy pracodawca na bieżąco składa za niego dokumenty rozliczeniowe i jaką podstawę wymiaru składek w nich wykazuje. Ci, którzy należą do otwartych funduszy emerytalnych (OFE), mogą natomiast zobaczyć, kiedy i w jakiej wysokości ZUS przekazuje za nich składki do OFE. Po zmianie pracy ubezpieczony może natomiast skontrolować, czy nowy szef prawidłowo zgłosił go w ZUS. W NPI można też sprawdzić, czy i do którego oddziału NFZ zgłoszona jest dana osoba i czy zgłosiła do niego swoich członków rodziny. Oprócz danych bieżących można sprawdzić cały swój przebieg ubezpieczeń od 1 stycznia 1999 r. Trzeba tylko zamówić dane historyczne i poczekać kilka dni na ich pojawienie się na koncie. Mając sprawę do załatwienia w ZUS, przez portal można zamówić wizytę na konkretny dzień i godzinę, co pozwoli uniknąć kolejek.

Więcej w Rzeczpospolitej z 25 czerwca 2012 r.