Mieszkania i domy pod ścisłą kontrolą urzędników…

Rzeczpospolita , autor: Grażyna J. Leśniak , oprac.: GR

maj 23, 2007

Osoby, które kupiły .dom lub mieszkanie o wartości wyższej niż 250 tys. zł, mogą się spodziewać kontroli podatkowej.

Jak dowiedziała się Rz", Ministerstwo Finansów nakazało urzędom skarbowym w kraju przekazywać do urzędów kontroli skarbowej informacje o wszystkich transakcjach kupna nieruchomości, których wartość przekroczyła 250 tys. zł.

Jakub Lutyk, rzecznik prasowy Ministerstwa Finansów, potwierdził informacje Rz". Zapewnia, że chodzi o analizę danych, które mogą pomóc przy typowaniu podatników do kontroli: Niektóre urzędy skarbowe {mjn. warszawskie) niestosujące się do wytycznych resortu zostały upomniane. Został nawet wydany nakaz wykonania tych zaleceń. Fiskus przygląda się zwłaszcza osobom, które albo mają kilka mieszkań, albo kupują jedno, za to bardzo drogie. Urzędnicy skarbowi będą badać, czy podatnik był w stanie kupić taką nieruchomość za pieniądze, od których wcześniej odprowadził podatek

Ministerstwo nie chce ujawnić liczby przeprowadzonych kontroli. Może być ich sporo, bo w ubiegłym roku aż 88 proc. ogółu transakcji mieszkaniowych na rynku wtórnym w dużych miastach powyżej 300 tys. mieszkańców przekraczało kwotę 250 tys. zł.

Więcej Rzeczpospolita.