Związkowcy proponują, aby Polska ratyfikowała przepisy konwencji dotyczące świadczeń chorobowych, w razie bezrobocia, za wypadki przy pracy i choroby zawodowe oraz w razie inwalidztwa – czytamy w Dzienniku Gazecie Prawnej.
OPZZ w Komisji Trójstronnej domaga się przyjęcia dalszych części Konwencji Międzynarodowej Organizacji Pracy nr 102 z 1952 r. dotyczącej minimalnych norm zabezpieczenia społecznego.
Standardy w tym zakresie obowiązujące w naszym kraju w pewnych częściach daleko odbiegają od tego, co rekomenduje MOP twierdzi Jan Guz, przewodniczący OPZZ. Dodaje, że chodzi m.in. o standardy dotyczące świadczeń przysługujących w okresie bezrobocia. Obecnie około 85 proc. poszukujących pracy nie ma prawa do zasiłku, a pieniądze, na jakie może liczyć osoba pozostająca bez zatrudnienia, często są niewystarczające.
Normy dotyczące świadczeń dla bezrobotnych określone w Konwencji 102 MOP stosuje większość państw UE. Przyjęcie międzynarodowych rozwiązań oprócz zwiększenia zasiłków mogłoby skutkować pojawieniem się nowych rozwiązań, np. ubezpieczenia od bezrobocia, prawa do częściowego zasiłku w przypadku gdy firma obniży pracownikowi wynagrodzenie i wymiar etatu.
Przedstawiciele resortu pracy poinformowali, że przed podjęciem decyzji o ratyfikacji konieczne jest przeanalizowanie możliwości dostosowania polskiego prawa do postanowień części Konwencji MOP. W związku z tym uzgodniono, że przewodniczący zespołu problemowego TK ds. ubezpieczeń społecznych skieruje do prezydium komisji pismo z prośbą o podjęcie działań w tym kierunku.
Więcej w Dzienniku Gazecie Prawnej z 28 czerwca 2012 r.