Lepiej powiadomić urząd o kłopotach

Rzeczpospolita (2012-07-03), autor: Aneta Szwęch , oprac.: GR

lip 3, 2012

Jeśli wyjątkowe okoliczności powodują, że nie będziemy w stanie złożyć deklaracji na czas, to można wystąpić o odroczenie tego terminu. Pozwoli to uniknąć sankcji z kodeksu karnego skarbowego i odsetek za zwłokę – czytamy w Rzeczpospolitej.

Prowadzę księgowość firmy transportowej. Na kilka dni przed terminem złożenia deklaracji VAT-7 za maj 2012 r. doszło do poważnej awarii systemu komputerowego, w tym oprogramowania księgowego. Od firmy informatycznej uzyskałam informację, że usunięcie skutków awarii i odzyskanie danych zajmie co najmniej kilka dni. Prawdopodobnie nie zdążę do 25 czerwca sporządzić i złożyć deklaracji VAT za maj. Czy mogę ją złożyć po terminie i dołączyć uzasadnienie o przyczynach opóźnienia – pyta czytelnik Rzeczpospolitej.

Terminy złożenia deklaracji VAT należą do kategorii terminów materialnych, które nie podlegają przywróceniu. Oznacza to, że podatnik nie może zwrócić się do urzędu skarbowego z prośbą o przywrócenie terminu złożenia deklaracji, jeśli termin ten już upłynął. Jeżeli podatnik złoży deklarację VAT po terminie oraz w dołączonym do niej wyjaśnieniu poda przyczyny opóźnienia, to czynność ta niestety nie spowoduje przywrócenia pierwotnego terminu złożenia deklaracji. Co więcej, nie uchroni to również przed możliwymi konsekwencjami związanymi z opóźnieniem: odsetkami za zwłokę oraz karą grzywny.

Propozycją dla podatników, którzy chcą uniknąć dodatkowych kosztów wynikających z nieterminowego złożenia deklaracji podatkowej, jest odroczenie terminu złożenia deklaracji VAT oraz terminu zapłaty podatku, który z niej wynika. Jeżeli termin złożenia deklaracji jeszcze nie upłynął, a podatnik wie, że nie wywiąże się z obowiązku określonego w art. 99 ustawy o VAT, to może zwrócić się do naczelnika urzędu skarbowego z wnioskiem o odroczenie terminu złożenia deklaracji VAT.

Urząd skarbowy zgodzi się na inną datę złożenia deklaracji, ale pod warunkiem, że będzie to uzasadnione ważnym interesem podatnika lub interesem publicznym. Podatnik, który uzyska decyzję, będzie mógł złożyć deklarację VAT w nowym terminie. Po drugie, w nowym terminie będzie mógł również zapłacić VAT, który wynika z tej deklaracji. Zaletą uzyskania przez podatnika decyzji jest również uwolnienie od odpowiedzialności karnej skarbowej za niezłożenie deklaracji w ustawowym terminie. Kosztem który firma poniesie w związku z przedłużeniem terminu płatności VAT na podstawie decyzji wydanej przez organ podatkowy, jest opłata prolongacyjna. Wynosi ona połowę stawki odsetek za zwłokę od zaległości podatkowych i jest kosztem uzyskania przychodu.

Jeżeli natomiast podatnik nie skorzystał z możliwości odroczenia terminu złożenia deklaracji VAT i złożył ją po ustawowym terminie, to powinien skorzystać z instytucji tzw. czynnego żalu, która może go uchronić przed zapłatą kary grzywny. Ale trzeba pamiętać, że „czynny żal” nie pomoże spóźnialskiemu podatnikowi, jeśli to urząd skarbowy pierwszy zauważy brak złożonej deklaracji VAT.

Więcej w Rzeczpospolitej z 29 czerwca 2012 r.