Kierowca może płacić uproszczony PIT

Rzeczpospolita (2012-07-06), autor: Konrad Piłat , oprac.: GR

lip 6, 2012

Przedsiębiorca, który zajmuje się prowadzeniem samochodów ciężarowych należących do zleceniodawcy, ma prawo odprowadzać do urzędu skarbowego 5,5 proc zryczałtowany podatek – informuje Rzeczpospolita.

Pytanie zadał przedsiębiorca, który od 1 października 2010 r. prowadzi działalność w zakresie usług transportowych. Wykonuje je dla dwóch – trzech firm w Szwecji oraz dla jednej – dwóch firm w Polsce.
Wnioskodawca ma wszelkie uprawnienia do prowadzenia samochodów ciężarowych. Nie ma natomiast samochodu, ale zapewnia mu go firma zlecająca transport. Są to pojazdy o ładowności powyżej dwóch ton.

Wnioskodawca zapytał, czy ma prawo wybrać opodatkowanie zryczałtowanym podatkiem dochodowym od niektórych przychodów osiąganych przez osoby fizyczne. Jego zdaniem może opłacać podatek w tej formie, a stawka wynosi 5,5 proc.

Izba Skarbowa w Bydgoszczy (w interpretacji: ITPB1/415-155/12/DP) zgodziła się z tym stanowiskiem.
Powołała się m.in. na art. 4 ust. 1 pkt 12 ustawy o zryczałtowanym podatku dochodowym od niektórych przychodów osiąganych przez osoby fizyczne (dalej ustawa o ryczałcie). Nakazuje on stosowanie w ustawie o ryczałcie definicji działalności gospodarczej zawartej w ustawie o PIT. Jest to więc działalność zarobkowa:

– wytwórcza, budowlana, handlowa, usługowa,

– polegająca na poszukiwaniu, rozpoznawaniu i wydobywaniu kopalin ze złóż,

– polegająca na wykorzystywaniu rzeczy oraz wartości niematerialnych i prawnych,

– prowadzona we własnym imieniu bez względu na jej rezultat, w sposób zorganizowany i ciągły, z której uzyskane przychody nie są zaliczane do innych przychodów ze źródeł wymienionych w art. 10 ust. 1 pkt 1,2 i 4-9 ustawy o PIT

Istnieją jednak pewne ograniczenia. Za działalność gospodarczą nie uznaje się czynności, jeżeli łącznie spełnione są następujące warunki:

– odpowiedzialność wobec osób trzecich za rezultat tych czynności oraz ich wykonywanie, z wyłączeniem odpowiedzialności za popełnienie czynów niedozwolonych, ponosi zlecający wykonanie tych czynności,

– są one wykonywane pod kierownictwem oraz w miejscu i czasie wyznaczonych przez zlecającego te czynności,

– wykonujący te czynności nie ponosi ryzyka gospodarczego związanego z prowadzoną działalnością.
Wysokość stawek została określona w art. 12 ustawy o ryczałcie. Zależą one od rodzaju faktycznie prowadzonej przez podatnika działalności gospodarczej. Z przepisu tego wynika m.in., że z działalności wytwórczej, robót budowlanych lub w zakresie przewozów ładunków taborem samochodowym o ładowności powyżej dwóch ton ryczałt wynosi 5,5 proc. przychodów.

Dla zastosowania właściwej stawki ryczałtu od przychodów ewidencjonowanych do przychodów uzyskanych z działalności gospodarczej w zakresie przewozów ładunków samochodem ciężarowym, istotne znaczenie ma sama techniczna możliwość łącznego przewiezienia ładunku o określonym tonażu z uwzględnieniem ciągniętej za samochodem przyczepy, naczepy, itp.

Więcej w Rzeczpospolitej z 5 lipca 2012 r.