Dożywotnia renta podlega PIT

Rzeczpospolita (2012-07-09), autor: mpa , oprac.: GR

lip 9, 2012

Rodzice, którzy chcą przekazać dzieciom mieszkanie w zamian za comiesięczną rentę, powinni poczekać pięć lat od nabycia lokalu. Dopiero po upływie tego okresu będą zwolnieni z podatku – radzi Rzeczpospolita.

Z pytaniem zwrócił się podatnik, który zamierza podarować dzieciom dwa mieszkania przynoszące obecnie dochód z najmu. Jeden z lokali został nabyty w 1999 r., a drugi w 2006 r. Wnioskodawca chce, by w zamian synowie płacili dożywotnią comiesięczną rentę jemu i jego żonie, współwłaścicielce nieruchomości. Jego zdaniem renta powinna być zwolniona z podatku ze względu na stopień pokrewieństwa między nim a jego dziećmi.

Dyrektor Izby Skarbowej w Warszawie w interpretacji: IPPB4M15-173/12-4/JK2 uznał to stanowisko za nieprawidłowe. Ocenił, iż w świetle art. 10 ust. 1 pkt 8 ustawy o PIT umowa renty stanowi dla uprawnionej do niej osoby źródło przychodu z tytułu odpłatnego zbycia nieruchomości. To dlatego, że celem umowy będzie sprzedaż mieszkania, a wypłacane przez dzieci świadczenie formą zapłaty za przeniesienie własności.

Zgodnie z ustawą o PIT otrzymany przez wnioskodawcę przychód będzie zwolniony z podatku dopiero po upływie pięciu lat, licząc od końca roku kalendarzowego, w którym nastąpiło nabycie nieruchomości.
Wcześniej świadczenie to podlega co do zasady 19 proc. PIT.

W opisanej sytuacji pięcioletni termin zabraniający sprzedaży bez podatku już upłynął. Renta, którą wnioskodawca uzyska w zamian za przekazanie dzieciom mieszkań, będzie zatem wolna od daniny.

Więcej w Rzeczpospolitej z 6 lipca 2012 r.