Fundacje i stowarzyszenia mogą korzystać ze zwolnienia

Dziennik Gazeta Prawna (2012-07-10), autor: Dominika Dragan-Berestecka , oprac.: GR

lip 10, 2012

Podmioty, które przeznaczą i wydatkują wypracowany dochód na cele społecznie użyteczne, mają prawo do preferencji w CIT – czytamy w Dzienniku Gazecie Prawnej.

Zwolnienie obejmuje dochody podatników, których celem statutowym jest tzw. działalność społecznie użyteczna. Skorzystanie ze zwolnienia jest możliwe tylko wówczas, gdy wypracowany przez takiego podatnika dochód zostanie przeznaczony i wydatkowany na cele społecznie użyteczne. Cele te wskazane są wprost w ustawie o CIT. Podkreślić należy, że dochód ma być nie tylko przeznaczony, ale także – bez względu na termin – wydatkowany na cele społecznie użyteczne, w tym także na nabycie środków trwałych oraz wartości niematerialnych i prawnych służących bezpośrednio realizacji tych celów oraz na opłacenie podatków niestanowiących kosztu uzyskania przychodów.

W celu skorzystania ze zwolnienia, ze statutu danego podmiotu powinna wprost wynikać realizacja celów wskazanych w ustawie o CIT. Chodzi o takie sformułowanie postanowień statutu, aby nie było wątpliwości, że dana działalność mieści się w zakresie wskazanym w ustawie. Jednocześnie należy pamiętać, że wskazanie w statucie celów ustanowienia danego podmiotu powinno być dokonane w sposób jednoznaczny, gdyż organy podatkowe nie są uprawnione do dokonywana wykładni postanowień statutów.

Ustawa o CIT wskazuje ograniczony krąg podmiotów, które mogą skorzystać ze zwolnienia. Dotyczy ono wyłącznie podatników, których celem statutowym jest przynajmniej jeden z celów społecznie użytecznych wskazanych w tej ustawie. W praktyce zwolnienie obejmie zatem stowarzyszenia, fundacje, szkoły wyższe, instytucje kultury, stowarzyszenia kultury fizycznej i związki sportowe. Jednocześnie należy podkreślić, że zwolnienie nie dotyczy spółek, spółdzielni i przedsiębiorstw państwowych. Ważne jest, że omawiane zwolnienie ma zastosowanie zarówno do dochodów z działalności gospodarczej, jak i dochodów z działalności statutowej. Warunkiem zwolnienia jest bowiem przeznaczenie i wydatkowanie takiego dochodu na cele statutowe wymienione w ustawie o CIT.

Warto pamiętać, że nie każdy dochód, nawet takiego podmiotu jak fundacja czy stowarzyszenie, może skorzystać ze zwolnienia. Zwolnienie nie dotyczy bowiem dochodów uzyskanych z działalności polegającej na wytwarzaniu wyrobów przemysłu elektronicznego, paliwowego, tytoniowego, spirytusowego, winiarskiego, piwowarskiego, a także pozostałych wyrobów alkoholowych o zawartości alkoholu powyżej 1,5 proc., oraz wyrobów z metali szlachetnych albo z udziałem tych metali lub dochodów uzyskanych z handlu tymi wyrobami. Wyjątkiem są tutaj dochody jednostek naukowych i instytutów badawczych uzyskane z działalności polegającej na wytwarzaniu wyrobów przemysłu elektronicznego. Zwolnieniem nie są objęte również dochody uzyskane z działalności polegającej na oddaniu środków trwałych lub wartości niematerialnych i prawnych do odpłatnego używania w ramach umów leasingu podatkowego.

Więcej w Dzienniku Gazecie Prawnej z 9 lipca 2012 r.