W związku z opublikowanym w dn. 3.07.2012 r. przez Dziennik Gazeta Prawna artykułem zatytułowanym: „Powiaty wyciągają rękę po pieniądze do PFRON”, informuję, że PFRON zdecydowanie odcina się od sugestii, że samorządy powiatowe bezpodstawnie „wyciągają rękę po pieniądze PFRON” oraz, że „same wzięły na siebie zadania, na które ich nie stać”. Informacje zawarte w artykule są niezgodne ze stanem faktycznym oraz wprowadzają niepotrzebny niepokój wśród przedstawicieli władz samorządowych jak i samych osób niepełnosprawnych.

Przede wszystkim :

1. Nie ma podstaw do informowania osób niepełnosprawnych, że istnieje już możliwość składania wniosków o dofinansowanie we wszystkich urzędach powiatowych, gdyż nie zakończył się niezbędny do tego etap wdrażania programu, a samorządy powiatowe nie dysponują jeszcze środkami na jego realizację. Termin przyjmowania wystąpienia Realizatora o środki finansowe PFRON na realizację programu mija dopiero 6 lipca br., ale może zostać także wydłużony w przypadku trudności zgłoszonych przez realizatora, podział środków przez PFRON będzie możliwy dopiero po złożeniu ww. wystąpień przez wszystkich Realizatorów programu. Ponadto, nie zostały zawarte umowy w sprawie realizacji programu, określające wysokość środków dla Realizatora.

2. Niesłusznie podano informację,że „samorządy na własną prośbę przejęły część zadań Państwowego Funduszu Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych”. W rzeczywistości samorządy powiatowe przyjęły zaproszenie PFRON do realizacji pilotażowego programu „Aktywny samorząd”. I była to inicjatywa PFRON podjęta w porozumieniu ze Związkiem Powiatów Polskich.

3.Nie jest prawdą że„umowy z PFRON w ramach programu „Aktywny samorząd” podpisały niemal wszystkie powiaty – 309 spośród 314”. Ogółem w Polsce jest 379 samorządów powiatowych – 314 powiatów oraz 65 miast na prawach powiatu, które także mogą uczestniczyć w programie. Na dzień 29 czerwca 2012 roku do Oddziałów Funduszu wpłynęło 377 oświadczeń powiatów o przystąpieniu do realizacji pilotażowego programu „Aktywny samorząd” (99,47%). Natomiast Porozumienie w sprawie realizacji programu zawarło z PFRON 354 Realizatorów programu (93,9% spośród wszystkich samorządów powiatowych, które złożyły ww. oświadczenie).

4. Niepoprawnie podano, że PFRON przeznaczył tylko 3 % środków wykorzystanych na wydatki Realizatora, związane z realizacją programu. Wysokość środków przeznaczonych na obsługę pilotażowego programu „Aktywny samorząd” rzeczywiście wynosi 3 % środków wykorzystywanych na realizację zadania (wysokość środków przeznaczonych na obsługę zadań ustawowych zgodnie z algorytmem wynosi 2,5%), jednakże należy doprecyzować, że w ramach programu Aktywny samorząd finansowane będą także działania promocyjne związane z upowszechnianiem wiedzy o programie i dotarciem z informacją o programie do jego potencjalnych beneficjentów, zaś w ramach działań ewaluacyjnych finansowane będą koszty związane z pozyskiwaniem informacji o efektach programu oraz oceną jego rezultatów na terenie powiatu. Ze środków PFRON możliwe będzie finansowanie kosztów rzeczowo – osobowych Realizatora programu – w ramach działań promocyjnych w wysokości do 0,75%, a w przypadku działań ewaluacyjnych – w wysokości do 0,5%  środków przekazanych Realizatorowi. Zatem realnie, łączne koszty realizacji programu przez powiat wynosić będą 4.25 %.

5. Za niezrozumiałe należy uznać wyliczenia, że na realizację zadań przez cały rok „powinna wystarczyć” kwota 7.325 zł. W istocie średnia kwota na powiat wynosi 12.520,17 zł. Liczba etatów osób obsługujących w przeszłości program w PFRON podzielona przez liczbę powiatów daje 0,18 etatu na powiat. Praca przy programie trwa w 2012 roku 6 miesięcy (lipiec – grudzień), a nie cały rok. Według analiz PFRON, wynikających z doświadczeń z lat ubiegłych do realizacji programu w przeciętnym powiecie wystarczy 0.18 etatu.