Pracuje od pięciu lat w dziale księgowym na pół etatu. Czy kiedy zdam egzamin otrzyma certyfikat księgowy? – pyta czytelnik Dziennika Gazety Prawnej.
Tak – odpowiada „DGP”. Przepisy uznają kryterium doświadczenia (praktykę w księgowości), jeżeli odpowiednie czynności są wykonywane na podstawie stosunku pracy w wymiarze czasu pracy nie mniejszym niż pół etatu.
Czynności te mogą także być wykonywane na podstawie odpłatnej umowy cywilnoprawnej zawartej z przedsiębiorcą świadczącym usługi w zakresie usługowego prowadzenia ksiąg rachunkowych, umowy spółki lub w związku z prowadzeniem własnej działalności gospodarczej. Przy tym zgodnie z art. 76b ust. 2 ustawy o rachunkowości za praktykę w księgowości uważa się wykonywanie następujących czynności:
– prowadzenie na podstawie dowodów księgowych ksiąg rachunkowych lub
– dokonywanie wyceny aktywów i pasywów oraz ustalanie wyniku finansowego, lub
– sporządzanie sprawozdań finansowych, lub
– badanie sprawozdań finansowych pod nadzorem biegłego rewidenta.
Oczywiście nie trzeba wykonywać wszystkich wspomnianych obowiązków, wystarczy jeden z nich. Każdy punkt kończy się bowiem wyrazem „lub”.
Warto zwrócić też uwagę, że praktyki nie stanowi prowadzenie podatkowej księgi przychodów i rozchodów, nawet jeżeli księgowy pracuje w firmie na więcej niż na pół etatu. Podobnie jest w przypadku odbywania stażu z urzędu pracy – wynika to z tego, że czynności prowadzone są na podstawie przepisów o promocji zatrudnienia i instytucjach rynku pracy.
Więcej w Dzienniku Gazecie Prawnej z 10 lipca 2012 r.