Handel używanymi autami z wyższym VAT

Rzeczpospolita (2012-07-20), autor: Przemysław Wojtasik , oprac.: GR

lip 20, 2012
Fiskus nie zgadza się na korzystne rozliczenie przedsiębiorców sprzedających samochody osobowe. Unijny Trybunał przyznał mu rację – informuje Rzeczpospolita.

Wyrok Trybunału Sprawiedliwości UE z 19 lipca 2012 r. Sygnatura akt: C160/11, nie ucieszy dilerów oraz innych firm handlujących samochodami. Muszą płacić VAT od całej wartości sprzedawanego pojazdu.
Chodzi o samochody osobowe kupowane ze zwolnieniem z podatku. Ich odsprzedaż jest co do zasady rozliczana z zastosowaniem procedury VAT marża – podatek jest płacony od różnicy cen zakupu i sprzedaży. To korzystne rozwiązanie dla sprzedawców, bo nie muszą płacić VAT od całego obrotu. Można je zastosować, gdy kupują auta ze zwolnieniem z VAT od podatników, którzy nie odliczyli VAT naliczonego przy nabyciu.
Problem pojawia się, gdy samochody są kupowane od podatników, którym przysługiwało częściowe prawo do odliczenia (50 lub 60 proc, nie więcej niż 5 lub 6 tys. zł – w zależności od tego, jakie przepisy obowiązywały w danym okresie). Wprawdzie transakcja jest zwolniona z VAT, ale nie na podstawie ustawy, lecz rozporządzenia ministra finansów.

Czy w tej sytuacji można zastosować procedurę VAT marża? – zapytał Naczelny Sąd Administracyjny (sygn. IFSK 223/10). Podkreślił, że celem tej procedury jest unikanie podwójnego opodatkowania oraz zakłóceń konkurencji między podmiotami gospodarczymi.
Argumenty te nie przekonały jednak ETS. Stwierdził wyraźnie: pośrednik nie ma prawa do stosowania szczególnej procedury, jeśli nabył samochód ze zwolnieniem z VAT od podmiotu, który skorzystał z prawa do częściowego odliczenia.

Więcej w Rzeczpospolitej z 20 lipca 2012 r.