W pierwszym półroczu tego roku zmalała ilość przestępstw kryminalnych, wzrosła natomiast ilość przestępstw o charakterze gospodarczym. Świat przestępczy przestawia się na te dziedziny, które uchodzą za mniej ryzykowne, ale za to bardziej opłacalne.
Chodzi przede wszystkim o wyłudzenia podatku VAT, oszustwa celne i akcyzowe, związane z produkcją czy nielegalnym obrotem paliwami, alkoholem i wyrobami tytoniowymi. To także przestępstwa prania brudnych pieniędzy, związane z koniecznością zalegalizowania dochodów z lewych interesów.
Policjanci zajmujący się zwalczaniem przestępczości gospodarczej zauważają, że w przekręty gospodarcze angażują się nie tylko rasowi przestępcy, ale też ludzie prowadzący legalny biznes.
– Dostrzegają możliwość szybkiego i dużego zysku i wydaje im się, że to im ujdzie płazem. Jednak policja wykrywa coraz więcej oszustw podatkowych – mówi Mariusz Sokołowski, rzecznik KGP. Policja jest coraz bardziej skuteczna i wykrywa więcej takich przypadków. Funkcjonariusze mają coraz większą wiedzę o mechanizmach wyłudzania np. podatku VAT.
Więcej w Rzeczpospolitej z 23 lipca 2012 r.