Przedsiębiorca, który chce się zajmować kojarzeniem pracodawców i osób poszukujących pracy musi uzyskać odpowiedni wpis do rejestru i specjalny certyfikat, za który zapłaci 200 zł – czytamy w Rzeczpospolitej.
Sytuacja na rynku pracy jest trudna. Bezrobocie w czerwcu osiągnęło poziom 12,4 proc. Prognozy mówią, że na koniec roku wskaźnik ten może sięgnąć 14 proc, a 2013 rok wcale nie musi okazać się lepszy. W najbliższym czasie praca będzie więc dobrem stosunkowo rzadkim, a jednocześnie poszukiwanym. Prawo popytu i podaży mówi, że to, czego jest mało, a na co istnieje zapotrzebowanie, osiąga wysoką cenę.
Okazuje się, że także na „dostarczaniu” pracy można zarobić. Istotną rolę odgrywają podmioty prywatne zajmujące się, mówiąc w największym skrócie, kojarzeniem pracodawców i pracowników. Chodzi oczywiście o agencje zatrudnienia. Aby rozpocząć taką działalność gospodarczą, trzeba poznać przepisy ustawy z 20 kwietnia 2004 roku o promocji zatrudnienia i instytucjach rynku pracy (dalej, ustawa).
Agencje zatrudnienia to jedne z sześciu typów instytucji rynku pracy. Stanowią więc część większej całości, której zadaniem jest promocja zatrudnienia, łagodzenie skutków bezrobocia oraz aktywizacja zawodowa. Zgodnie z ustawą agencja zatrudnienia to podmiot wpisany do rejestru podmiotów prowadzących agencje zatrudnienia, świadczący usługi w zakresie pośrednictwa pracy, pośrednictwa do pracy za granicą u pracodawców zagranicznych, poradnictwa zawodowego, doradztwa personalnego lub pracy tymczasowej.
Agencja zatrudnienia może działać po uzyskaniu wpisu do rejestru podmiotów prowadzących agencje zatrudnienia. Wynika to z tego, że jest to działalność regulowana w rozumieniu ustawy z 2 lipca 2004 r. o swobodzie działalności gospodarczej.
Rejestr prowadzi marszałek województwa właściwy dla siedziby podmiotu ubiegającego się o wpis. Aby go uzyskać, należy złożyć stosowny wniosek. Przed dokonaniem wpisu marszałek może dokonać kilku czynności sprawdzających. Ustawa wyposażyła go w instrumenty pozwalające nie tylko na samodzielną weryfikację wnioskodawcy, lecz także na zobligowanie tego ostatniego do przedstawienia dodatkowych dokumentowi wyjaśnień. Gdy zostanie dokonany wpis do rejestru, marszałek województwa wydaje przedsiębiorcy certyfikat uprawniający do wykonywania omawianych czynności. Dokument ten zawiera: nazwę podmiotu, adres jego siedziby, numer w rejestrze oraz datę wpisu do rejestru.
Wydanie certyfikatu podlega opłacie w wysokości 200 zł, stanowiącej dochód samorządu województwa. Opłata nie jest pobierana, gdy wydanie certyfikatu wynika ze zmiany danych dotyczących podmiotu prowadzącego agencję.
Ustawa określa przesłanki negatywne, których zaistnienie powoduje, że dany podmiot nie może prowadzić agencji zatrudnienia. I tak: niedopuszczalne jest posiadanie zaległości z tytułu podatków, składek na ubezpieczenia społeczne, ubezpieczenie zdrowotne oraz na Fundusz Pracy i Fundusz Gwarantowanych Świadczeń Pracowniczych. Prowadzić agencji zatrudnienia nie może także podmiot, który był karany za przestępstwa lub wykroczenia. Taki sam skutek ma otworzenie likwidacji, a także ogłoszenie upadłości danego podmiotu.
W toku swej działalności agencje nie mogą dyskryminować ze względu na płeć, wiek niepełnosprawność, rasę, religię, pochodzenie etniczne, narodowość, orientację seksualną, przekonania polityczne i wyznanie ani ze względu na przynależność związkową osób, dla których poszukują zatrudnienia lub innej pracy zarobkowej.
Więcej w Rzeczpospolitej z 27 lipca 2012 r.