Sypialnia z komputerem to nie firmowy lokal…

Rzeczpospolita , autor: Przemysław Wojtasik , oprac.: GR

maj 24, 2007

Przedsiębiorca, który ma w domu służbowy komputer i szafę z dokumentami, nie powinien płacić wyższego podatku od nieruchomości.

Nawet gdy jest tam zarejestrowana jego firma. Przepisy są wprawdzie niejasne, wydaje się jednak, że powinno decydować to, czy zmienił przeznaczenie mieszkania.

Siedziba w domu, praca u klienta – tak działa wielu przedsiębiorców. U kontrahenta wykonują usługę, w domu wystawiają faktury, liczą podatki i załatwiają inne firmowe sprawy. Nie wszyscy jednak znają art. 5 ust. 1 pkt 2 lit. b) ustawy o podatkach i opłatach lokalnych. Mówi on, że od budynków mieszkalnych lub ich części zajętych na prowadzenie działalności gospodarczej" powinni płacić wyższy podatek od nieruchomości. Różnica może być spora, bo stawka za mieszkanie wynosi 0,57 zł za 1 mkw., a za część firmową 18,60 zł.

Osobne pomieszczenie czy biurko w pokoju

Przepisy nie precyzują jednak, kiedy część mieszkania jest zajęta na prowadzenie działalności". A sytuacje mogą być bardzo różne. Właściciel jednoosobowej agencji reklamowej może przeznaczyć na pracownię pokój, w którym nagrywa materiały promocyjne. Pokój jest wyposażony w specjalistyczną aparaturę i trudno robić w nim cokolwiek innego prócz pracy. Z kolei konsultant firmy doradczej może mieć w domu komputer, na którym pracuje po powrocie od klienta. W tym samym pokoju ma łóżko i stacjonarny rower. Czy obaj muszą płacić wyższy podatek.

Jak pisał Rafał Dowgier w DF z 4 listopada 2004 r., samo wskazanie mieszkania jako siedziby firmy nie zmienia zasad jego opodatkowania". Jego zdaniem wyższy podatek zapłacimy wtedy, gdy część lokalu przeznaczona na działalność jest fizycznie wydzielona i nie jest wykorzystywana na inne potrzeby.

Podobny pogląd znajdziemy w komentarzu Leonarda Etela ( Podatek od nieruchomości, rolny, leśny"; C.H. Beck, Warszawa 2005, s. 232), który powołuje się na wyrok Naczelnego Sądu Administracyjnego z 11 sierpnia 1992 r. (SA/Wr 650/92). W orzeczeniu tym czytamy, że art. 5 ust. 1 pkt 2 ustawy o podatkach i opłatach lokalnych wymaga, aby część budynku mieszkalnego była przeznaczona dla prowadzenia w niej działalności gospodarczej z wyłączeniem funkcji mieszkalnych i innych, związanych z zamieszkiwaniem w budynku".

Więcej Rzeczpospolita.