Nie będzie odrębnego systemu orzekania o niesamodzielności. Decyzje w sprawie przyznawania bonu i jego wysokości będą wydawać ośrodki pomocy społecznej, a nie zespoły działające w powiatach – informuje Dziennik Gazeta Prawna.
We wrześniu ma być gotowy ostateczny projekt ustawy o pomocy osobom niesamodzielnym, który tworzy zespół roboczy ekspertów pod przewodnictwem senatora PO Mieczysława Augustyna. Wprowadza on tzw. czek opiekuńczy, z którego osoby wymagające opieki oraz ich rodziny mogłyby opłacać wybrane usługi opiekuńcze. Cały czas nie wiadomo jednak, jaka będzie wartość takiego bonu oraz ile pieniędzy z budżetu będzie trzeba na jego przyznanie przeznaczyć. A to kluczowa informacja, żeby projekt poparł resort finansów.
Ustawa, która po raz pierwszy została przedstawiona w lutym tego roku, to efekt kilkuletnich prac zespołu składającego się z przedstawicieli parlamentarnego zespołu ds. osób starszych Polskiego Towarzystwa Geriatrycznego oraz innych organizacji i ekspertów. Ich celem jest wypracowanie rozwiązań które mają być odpowiedzią na prognozowany w kolejnych latach gwałtowny wzrost liczby osób starszych i związane z tym większe zapotrzebowanie i wydatki na opiekę nad nimi.
Wiele przepisów wymaga jeszcze doprecyzowania. Nie wiadomo więc na razie, czy powstanie odrębny system orzekania o niesamodzielności. Przydzielenie czeku i jego wysokość miałoby być bowiem uzależnione od uzyskania przez osobę jednego z trzech stopni niesamodzielności. Jednak to oznaczałoby, że powstałby kolejny system orzeczniczy, który funkcjonowałby obok komisji lekarskich orzekających na potrzeby świadczeń z ZUS oraz powiatowych zespołów ds. orzekania o niepełnosprawności. Projekt ustawy nie przewiduje rezygnacji z któregoś z nich. Najprawdopodobniej jednak to powiatowe zespoły będą dodatkowo zajmować się przyznawaniem stopnia niesamodzielności.
Ponadto rozważana jest rezygnacja z pomysłu powoływania odrębnych powiatowych zespołów ds. przyznawania świadczeń które miałyby odpowiadać za ustalenie zakresu i rodzaju świadczeń przydzielanych osobie z odpowiednim orzeczeniem. W takiej sytuacji wydawaniem decyzji w tej sprawie miałyby zająć się ośrodki pomocy społecznej. Te kwestie zostaną rozstrzygnięte na konferencji uzgodnieniowej, która odbędzie się 22 sierpnia.
W zespole cały czas też trwają prace nad wyliczeniem skutków finansowych wprowadzenia czeku opiekuńczego. Wciąż nie wiadomo, ile będzie on wynosił i ile osób zyska do niego prawo.
Więcej w Dzienniku Gazecie Prawnej z 1 sierpnia 2012 r.