Prawodawca zakpił z osób prowadzących działalność gospodarczą

PULS BIZNESU (2012-08-10), autor: Iwona Jackowska , oprac.: GR

sie 10, 2012

Kodeks spółek handlowych trzeba poprawić, bo wiele małych firm nie może skorzystać z przywileju, którym obdarzył ich prawodawca – czytamy w Pulsie Biznesu.

Chodzi o przedsiębiorców prowadzących działalność gospodarczą na własne nazwisko. Prawo wprowadzone przed rokiem, w ramach deregulacji autorstwa resortu gospodarki, pozwala im przekształcić firmy w jednoosobowe spółki kapitałowe – z ograniczoną odpowiedzialnością lub akcyjne. Niestety, dla wielu z nich przywilej istnieje tylko na papierze.

Zmiana formy prowadzenia działalności gospodarczej w spółkę kapitałową jest przewidziana dla przedsiębiorców niezależnie od tego, czy prowadzą księgi handlowe, czy nie. I na tym równość się kończy.
Bo gdy mowa o dokumentach składanych z planem przekształcenia, wymienionych w art. 5847, kodeks nakazuje dołączyć także sprawozdanie finansowe. Nie wiadomo, na jakiej podstawie mają je przygotować podatnicy, którzy ewidencjonują finansową stronę swojej działalności jedynie w księgach przychodów i rozchodów, niezbędnych dla celów rozliczeń podatkowych, co z rachunkowością nie ma nic wspólnego. Nie mają nawet odpowiednich zapisów księgowych, by stworzyć sprawozdanie.

K.s.h. nie odnosi się do takiej sytuacji. Nie zastrzega też jednak, że prawo przekształcenia przysługuje wyłącznie przedsiębiorcom, którzy prowadzą pełną księgowość. Nie wskazuje również, że dla celów przekształcenia sprawozdanie finansowe muszą złożyć tylko ci, którzy prowadzą pełną rachunkowość, a pozostali są zwolnieni z tego obowiązku i w ich przypadku wystarczyłoby np. tylko dołączyć wycenę majątku.

Sprawozdanie musi być jednak przygotowane w zgodzie z ustawą o rachunkowości. Krzysztof Burnos, członek Krajowej Rady Biegłych Rewidentów i przewodniczący komisji ds. rozwoju usług biegłych rewidentów dla sektora MSP, nie ma co do tego żadnych wątpliwości. Ocenia, że przepis w brzmieniu literalnym po prostu nie pozwala przekształcić się przedsiębiorcom nieprowadzącym ksiąg handlowych.

Więcej w Pulsie Biznesu z 7 sierpnia 2012 r.