Pobieram rentę z tytułu niezdolności do pracy. Czy ZUS przyzna mi emeryturę, jeśli spełnię warunki prawne do jej przyznania? – pyta czytelnik Dziennika Gazety Prawnej.
Tak – odpowiada „DGP”. Osoby, które w dniu ubiegania się o emeryturę były uprawnione do renty z tytułu niezdolności do pracy, do obliczenia podstawy wymiaru emerytury mogą wskazać:
1) zwaloryzowaną podstawę wymiaru renty albo
2) zarobki z okresu:
– 10 kolejnych lat kalendarzowych wybranych z 20 lat poprzedzających rok zgłoszenia wniosku o emeryturę lub
– dowolnych 20 lat kalendarzowych wybranych z całego okresu podlegania ubezpieczeniu przypadających przed rokiem zgłoszenia wniosku o emeryturę.
Mogą to być inne zarobki, tj. uzyskane w innym okresie niż te, które przyjęto do obliczenia podstawy wymiaru renty. Albo te same, jeśli można je przyjąć także do ustalenia podstawy wymiaru emerytury (tj. jeżeli są to zarobki z okresu wskazanego w pkt 2).
Jeśli podstawę emerytury stanowią zwaloryzowane renty (pkt 1), to przyjmuje się wszystkie waloryzacje od przyznania renty do otrzymania emerytury. Zatem tytułem przykładu, gdy podstawę wymiaru emerytury przyznanej np, od czerwca 2012 r. stanowi renta pobierana przez ubezpieczonego od lipca 2002 r., to – obliczając tę podstawę – ZUS uwzględnił waloryzacje przypadające na dzień 1 marca w kolejnych latach między 2003 rokiem a 2012 rokiem. Z wymienionej możliwości ustalenia podstawy wymiaru emerytury mogą skorzystać wyłącznie osoby, które – ubiegając się o to świadczenie – są uprawnione do renty z tytułu niezdolności do pracy. Nie dotyczy ona tych osób, które wprawdzie wcześniej były uprawnione do renty, lecz prawo to straciły np. wskutek odzyskania zdolności do pracy.
Więcej w Dzienniku Gazecie Prawnej z 13 sierpnia 2012 r.