Zawarliśmy z pracownikiem umowę na czas zastępstwa pracownicy nieobecnej z powodu korzystania z urlopu macierzyńskiego. Niestety pracownik ten nie spełnia naszych oczekiwań i musimy się z nim rozstać. W zawartej umowie nie przewidzieliśmy jednak możliwości wcześniejszego jej rozwiązania. Czy w takiej sytuacji możemy zwolnić pracownika? – pyta czytelnik Dziennika Gazety Prawnej.
Umowa na czas określony w celu zastępstwa pracownika może być wypowiedziana przez każdą ze stron. Wynika to z art. 331 k.p. Termin wypowiedzenia wynosi trzy dni robocze. Tym samym strony takiej umowy nie muszą postanawiać o dopuszczalności jej wypowiedzenia. Ta czynność prawna – jednostronne oświadczenie woli jest dopuszczalna z mocy prawa.
Zatem w przestawionej sytuacji pracodawcy przysługuje uprawnienie do wypowiedzenia umowy. Przedtem jednak może on zaproponować pracownikowi rozwiązanie umowy za porozumieniem stron. Tryb ten jest także korzystny dla pracownika, bowiem w świadectwie pracy w punkcie dotyczącym trybu rozwiązania umowy będzie widniało sformułowanie „za porozumieniem stron” zamiast „za wypowiedzeniem”.
Więcej w Dzienniku Gazecie Prawnej z 16 sierpnia 2012 r.