Czy pracownica wychowująca małe dziecko musi pracować w nocy

Dziennik Gazeta Prawna (2012-08-20), autor: Katarzyna Gospodarowicz , oprac.: GR

sie 20, 2012

Nasza pracownica, która wróciła po urlopie wychowawczym, nie wyraziła zgody na pracę w porze nocnej. Podkreśliła, że ma do tego prawo jako matka wychowująca trzyletnie dziecko. Dowiedzieliśmy się, że w czasie pracy pracownicy dzieckiem opiekuje się jego babcia. Czy musimy respektować zdanie pracownicy i nie możemy powierzyć jej pracy w porze nocnej? – pyta czytelnik Dziennika Gazety Prawnej.

Z artykułu 178 par. 2 k.p. wynika, że pracodawca nie może zobowiązać pracownika opiekującego się dzieckiem, które nie ukończyło czwartego roku życia, m.in. do pracy w porze nocnej. Z uprawnienia tego korzysta zatrudniony, który sprawuje opiekę i pozostaje z dzieckiem we wspólnym gospodarstwie domowym.

Zaprzestanie sprawowania opieki następuje wtedy, gdy dziecko zostało czasowo oddane na wychowanie innej osobie lub rodzic zrezygnował z wychowywania dziecka. Nie stanowi natomiast zaprzestania sprawowania opieki doraźne korzystanie przez pracownika z pomocy osób bliskich w zapewnieniu opieki nad dzieckiem.

W przedstawionym stanie faktycznym nie ma możliwości powierzenia pracownicy bez jej zgody pracy w porze nocnej. Fakt, że dziecko w czasie pracy pozostaje pod opieką babci, nie wyłącza sprawowania na nim opieki przez pracownicę.

Więcej w Dzienniku Gazecie Prawnej z 16 sierpnia 2012 r.