PFRON otrzymał dodatkowe uprawnienia

Dziennik Gazeta Prawna (2012-08-24), autor: Luiza Klimkiewicz , oprac.: GR

sie 24, 2012

PFRON zyskał dodatkowe instrumenty weryfikujące czy uzyskanie dofinansowania przez danego pracodawcę jest należne – informuje Dziennik Gazeta Prawna.

Należy tu przede wszystkim wymienić prawo prezesa zarządu PFRON do przeprowadzenia u pracodawcy maksymalnie 14-dniowego postępowania sprawdzającego przed wypłatą dofinansowania w celu potwierdzenia zgodności ze stanem faktycznym danych zawartych we wniosku o wypłatę dofinansowania i miesięcznej informacji (w dokumentach Wn-D i IND-D-P) lub sytuacji ekonomicznej pracodawcy wykonującego działalność gospodarczą.

Sygnałem do przeprowadzenia postępowania sprawdzającego może być na przykład niespójność przedstawionych przez pracodawcę danych, którymi dysponuje PFRON (np. niezłożenie informacji INF-1 przez pracodawcę wskazującego we wniosku Wn-D na co najmniej 25-etatowy stan zatrudnienia ogółem i co najmniej 6-procentowy wskaźnik zatrudnienia osób niepełnosprawnych) lub niespójność z danymi uzyskanymi od innych organów (np. ZUS w zakresie dotyczącym opłacenia składek).

Skutkiem stwierdzenia nieprawidłowości w wyniku kontroli albo analizy dokumentów zgromadzonych przez Fundusz lub danych gromadzonych np. przez ZUS jest wydanie przez Prezesa Zarządu PFRON decyzji:

– nakazującej zwrot wypłaconego dofinansowania w zakresie stwierdzonych nieprawidłowości,

– wstrzymaniu dofinansowania do czasu zwrotu wypłaconego dofinansowania (decyzja podlega wykonaniu z dniem wydania).

Bardzo istotne dla pracodawców jest wprowadzenie odpowiedzialności wykroczeniowej za udaremnianie lub utrudnianie przeprowadzenia kontroli, zgłaszanie nieprawdziwych danych, udzielanie nieprawdziwych wyjaśnień lub odmawianie ich udzielenia (art. 56b u.r.o.n.). Czyny te podlegają karze grzywny do 5000 zł.

Więcej w Dzienniku Gazecie Prawnej z 23 sierpnia 2012 r.